«… Звіт з податку на прибуток – 2008: знати про зміст, не забути про форму, пам'ятати про відповідальність …»

Не пізніше 28 березня платники податку на прибуток повинні здати свої звіти. У цьому році всім випала удача: 28 березня 2009 року – субота, тому останнім днем здачі звітності є 30 березня – понеділок. Гаряча пора йде на повну силу! Про те, які нюанси необхідно врахувати при складанні річної декларації з податку на прибуток і чому важливо здати її вчасно, ми попросили розповісти начальника аналітичного відділу податкової експертизи редакції «Бератор» Людмилу Буданову

- Людмила Вікторівна, які головні моменти потрібно врахувати платникам податків при складанні річного звіту з податку на прибуток?
– Їх досить багато. Це і форма декларації з податку на прибуток, яку хоч і не назвеш зовсім нової (по ній почали звітувати з першого півріччя 2008 року), але за рік всі її заповнюють вперше. Це і зміни в Податковому кодексі Росії, які внесені Федеральними законами від 22 липня 2008 р. № 135-ФЗ і від 26 листопада 2008 р. № 224-ФЗ. Ці закони набрали чинності з 1 січня 2009 року, але окремі норми поширюються і на 2008 рік. Це і окремі моменти, введені більш ранніми законами, про які хотілося б нагадати …
- Давайте по порядку. Які нововведення податкового законодавства, прийняті в 2008 році, повинні знайти відображення в річному податковому звіті з прибутку?
– Перше, про що хочу нагадати, це поправка, яка була внесена Законом № 135-ФЗ до статті 256 Податкового кодексу Росії. Зі складу майна, що не підлягає амортизації, виключені продуктивна худоба, буйволи, воли, яки, олені та інші одомашнені дикі тварини (за винятком робочої худоби). Тобто тепер у податковому обліку, як і в бухгалтерському, їх потрібно амортизувати. Хоч це зміна і набула чинності з 1 січня 2009 року, але поширюється воно на відносини, що виникли з 1 січня 2008 року. Тому, якщо підприємство має таких тварин і початок їх експлуатувати в 2008 році, при заповненні підсумкової «прибуткової» декларації суму амортизації, нарахованої за весь рік, можна врахувати у видатках.
- А зміна граничної величини відсотків по кредитах, яку можна врахувати у видатках, теж поширюється на весь 2008 рік?
– Ні. Ця «антикризова» норма введена до пункту 4 статті 269 Податкового кодексу Росії Законом № 224-ФЗ. Нові нормативи діють тільки за кредитами, взятими з 1 вересня 2008 року по 31 грудня 2009 року. Мета – допомогти компаніям за рахунок підвищеного відсотка за кредитами і позиками заплатити податок на прибуток у меншому розмірі. Це цікаво фірмам, які унормували відсотки по рублевих кредитах і позиках виходячи із ставки рефінансування, збільшеною на 1,1, за валютними кредитами виходячи з 15 відсотків річних.
Тепер по рублевих кредитах і позиках діє коефіцієнт 1,5, а за валютними максимальна процентна ставка стала 22 відсотка річних. Норма діє заднім числом, тому відсотки потрібно перерахувати і зробити коригування в обліку.
- А уточнені декларації потрібно подавати?
– У цій ситуації компанія може або подати уточнені декларації по всіх звітних періодів починаючи з вересня 2008 року, або вказати нові значення в річній декларації. Адже обов'язок представляти «уточненку» встановлена тільки в тому випадку, якщо в результаті спотворень податкова база по податку виявилася занижена (п. 1 ст. 81 НК РФ). У нашій ситуації податкова база виявилася завищена, тому подавати уточнені декларації – право, а не обов'язок компаній. Тим же, хто вирішить подати уточнені розрахунки, щоб уникнути можливих претензій з боку перевіряючих, ці зміни необхідно відобразити в додатку 2 до аркуша 02 по рядку 201 і в листі 02 по рядку 040 декларації.
- Багатьох цікавить, як відіб'ється рішення компанії про перехід в IV кварталі 2008 року на сплату податку виходячи з фактично одержаного прибутку в річному звіті?
– Незалежно від того, як компанія сплачувала авансові платежі (за новими або за старими правилами), при заповненні річної декларації нараховані авансові платежі необхідно відобразити за рядками 210-230 аркуша 02 декларації. Підкреслюю: саме нараховані, а не сплачені.
- На наш погляд, не зовсім вивченим донині є питання про придбання підприємства як майнового комплексу.
– Ви маєте рацію. Це абсолютно нова норма податкового законодавства (ст. 268.1 НК РФ), і діє вона тільки з 1 січня 2008 року. Життя показало, що придбання підприємства як майнового комплексу – зовсім не екзотика, тому, власне, її і ввели. Адже організація, що робить таку покупку, повинна враховувати отриманий дохід або завдані витрата при оподаткуванні прибутку.
- Розкажіть про це детальніше.
– Витрат є позитивна різниця між ціною придбання підприємства і його чистими активами, доходом – негативна. При цьому перевищення вважається надбавкою до ціни, у протилежному випадку кваліфікують знижку. Ця знижка може бути у випадку, коли на продаване підприємство немає «черги» зі стабільних покупців, у нього відсутня ділова репутація і т. д.
Надбавку враховують у складі витрат рівномірно протягом п'яти років починаючи з місяця, наступного за місяцем державної реєстрації права власності; знижку визнають доходом у місяці, в якому зареєстровано право власності на підприємство як майновий комплекс.
- А як вважають вартість чистих активів підприємства при його продажу як майнового комплексу?
– Вартість чистих активів підприємства, що купується в цій ситуації визначають на підставі даних передавального акта (п. 5 ст. 268.1 НК РФ). Але тільки якщо підприємство купується не за конкурсом або не в порядку приватизації. У цих випадках використовують не величину чистих активів, а оціночну вартість підприємства.
- Це все стосується покупця. А як бути продавцю, який отримав збиток від операції?
– Про це сказано в пункті 4 статті 268.1 кодексу. Продавець може визнавати збиток протягом десяти наступних років, повністю або по частинах, за правилами статті 283.
- Розкажіть коротко про інші важливі моменти, про які не слід забувати при роботі над річний декларацією.
– Важливим, на мій погляд, є порядок уточнення резерву майбутніх витрат на оплату відпусток. Нагадаю, що його уточнюють виходячи з кількості днів невикористаної відпустки, середньоденної суми витрат на оплату праці працівників і відрахувань ЕСН (п. 4 ст. 324.1 НК РФ). Також нагадаю про новий норматив розрахунку визнаних витрат на НДДКР, а саме витрат на НДДКР у формі відрахувань до спеціалізовані фонди. Ці відрахування включаються до складу витрат у межах 1,5 відсотка валової виручки (раніше – у межах 0,5 відсотка доходів) платника податків (п. 3 ст. 262 НК РФ).
Хочу нагадати ще ось про що. Питання стосується, що амортизується. З 1 січня 2008 амортизируемим визнається майно зі строком корисного використання більше 12 місяців і первісною вартістю більше 20 000 рублів (абз. 1 п. 1 ст. 256 НК РФ). Тобто майно вартістю 20 000 рублів і менш тепер не вважається амортизируемим, а витрати на його придбання можна одноразово списувати як матеріальні витрати (подп. 3 п. 1 ст. 254 НК РФ). Але потрібно пам'ятати, що це стосується тільки до основних засобів, введених в експлуатацію після 1 січня 2008 року. Об'єкти вартістю до 20 000 рублів, які введені в експлуатацію до цієї дати, потрібно продовжувати амортизувати до повного погашення їх первісної вартості.
- Що нового в самій декларації з податку на прибуток, про яку Ви згадали на початку нашої бесіди?
– Нова декларація з податку на прибуток введена наказом Мінфіну Росії від 5 травня 2008 р. № 54н. З особливостей, які необхідно врахувати при складанні річної декларації, хочеться звернути увагу на ті нововведення, яких не було при складанні декларації за попередній рік.
Фірма, яка звітує з податку щоквартально, незалежно від того, платить або не платить щомісячні авансові платежі, на титульному аркуші в полі «Податковий (звітний) період» ставить код «34». Фірма, яка звітує щомісяця виходячи з фактично одержаного прибутку, ставить код «46».
Компанія, що одержала збиток, вказує його суму зі знаком «мінус» у рядку 120 аркуша 02 декларації. Компанія, яка має відокремлені підрозділи, повинна врахувати, що при заповненні річного розрахунку потрібно відобразити авансові платежі на початок I кварталу наступного року. У попередній річної декларації цього не було, а в новій є окрема рядок 120 додатка 5 до листа 02.
- А склад декларації однаковий для всіх?
– Річна декларація в обов'язковому порядку повинна містити наступні розділи:
  • титульний лист (лист 01);
  • підрозділ 1.1 розділу 1 «Сума податку, що підлягає сплаті до бюджету, за даними платника податків»;
  • лист 02 «Розрахунок податку на прибуток організацій»;
  • додаток 1 до листа 02 «Доходи від реалізації і позареалізаційні доходи»;
  • додаток 2 до аркуша 02 «Витрати, пов'язані з виробництвом і реалізацією, – позареалізаційні витрати і збитки, прирівнювані до позареалізаційних витрат».
Спеціальні листи декларації призначені тільки для фірм, які отримали доходи від окремих операцій або видів діяльності.
Додаток 4 до аркуша 02 необхідно представити, якщо компанія зменшує податкову базу на збитки, які отримала в минулі періоди.
Додаток 5 до аркуша 02 повинні представити фірми, у яких є відокремлені підрозділи.
Якщо компанія нараховує дивіденди і відсотки по державних і муніципальних цінних паперів, то вона повинна заповнити лист 03. У цьому випадку вона виступає в ролі податкового агента.
Організація, яка отримала дивіденди від іноземної компанії, повинна підготувати і лист 04.
Підприємства (крім пенсійних фондів), які мають цінні папери, повинні представити лист 05.
Лист 06 призначений тільки для недержавних пенсійних фондів.
Лист 07 повинні заповнювати компанії, які отримали з бюджету кошти цільового фінансування.
- Ще Ви говорили про відповідальність …
– Не пропустити термін здачі звітності особливо важливо, тому що в противному випадку фірму оштрафують. Розмір штрафу встановлений статтею 119 Податкового кодексу Росії і залежить від терміну запізнення. Якщо запізнення не перевищує 180 днів, за кожен повний і неповний день прострочення стягнуть 5 відсотків, але не більше 30 відсотків від суми податку, зазначеної в декларації. При цьому сума штрафу не може бути менше 100 рублів.
Якщо компанія затримає подачу декларації більш ніж на 180 днів, штраф ділиться на дві частини. Фіксована частина становить 30 відсотків від суми податку, додаткова – 10 відсотків від суми податку за повний або неповний місяць прострочення починаючи з 181-го дня.
Крім того, можуть оштрафувати і керівника компанії. Сума штрафу складе від 300 до 500 рублів (ст. 15.5 КоАП РФ).
Але нагадую, що крім штрафу за прострочення більше десяти робочих днів інспекція може зупинити операції на її розрахунковому рахунку.
Тому бажаю всім платникам податку на прибуток здати декларацію вчасно.
- Дякую Вам.
Ads