«Зарплатні» податки з копійками чи без?

Має бути чи не повинен бухгалтер округляти «зарплатні» податки, перераховуючи їх до бюджету? А як нараховувати податки та внески у позабюджетні фонди по кожному співробітнику – з копійками чи без? І нарешті, що робити з копійчаними розбіжностями у звітності? Обговорення цих проблем стало однією з найпопулярніших тем інтернет-форуму нашого сайту

Ads

Питання бухгалтера

В одного учасника форуму виник на перший погляд цілком необразливий питання: чи треба округляти ПДФО, ЄСП, внески до Пенсійного фонду і внески на страхування від нещасних випадків? У пошуках відповіді бухгалтери торкнулися також проблему, як відображати копійки у звітності.

Що порадили на форумі

Перш за все учасники форуму зійшлися в думці, що ПДФО потрібно утримувати та перераховувати до повних рублях. На цей рахунок є пряма вказівка в пункті 4 статті 225 Податкового кодексу РФ. А внески на страхування від нещасних випадків потрібно платити з копійками, тобто без округлення. Адже на них вимоги Податкового кодексу РФ не розповсюджуються, оскільки в структуру ЕСН вони не входять. А ФСС Росії наказує розраховувати ці внески без заокруглень. Такий висновок випливає з постанови ФСС Росії від 22 грудня 2004 р. № 111, яким затверджена розрахункова відомість 4-ФСС РФ.

Складніше ситуація з ЄСП і внесками до Пенсійного фонду. Соцналогом Податковий кодекс РФ наказує сплачувати в цілих рублях. Пенсійні внески податкова інспекція також вимагає перераховувати до повних рублях. Отже, неминуче виникають відхилення між нарахованими і перерахованими сумами. І якщо у випадку з пенсійними внесками це особливих проблем не викликає, то з ЄСП питання виникають. Точніше, з тією частиною цього податку, що зараховується до ФСС Росії.

Справа в тому, що розрахункова відомість 4-ФСС РФ заповнюється в рублях і копійках. У ній нічого округляти не потрібно. Як наслідок неминуче виникають копійчані різниці між звітом по соціальному податку й формою 4-ФСС РФ. На думку учасників форуму, є два способи вирішити цю проблему. Перший – не округляти «соцстрахівських» ЕСН при його сплаті до бюджету. Другий – округляти, але в більшу сторону. Тоді в розрахунковій відомості по внесках до ФСС ніколи не виникне недоплати. А в цьому випадку ніяких проблем зі здачею форми у компанії не буде.

Коментар редакції

З ПДФО та внесками на страхування від нещасних випадків учасники форуму розібралися. Ніяких проблем тут немає. По-цьому відразу перейдемо до ЕСН і пенсійними внесками.

Як платити і що писати у звітах. Перераховувати ЕСН потрібно в повних рублях (п. 4 ст. 243 Податкового кодексу РФ). При цьому сума менше 50 коп. відкидається, а сума 50 коп. і більше округлюється до 1 рубля. Підкреслимо: саме перераховувати. Відносно того, яким чином нараховувати податок, в Податковому кодексі РФ нічого не сказано. Тим не менш податківці вимагають і в звітах показувати ЄСП у повних рублях.

Внески до Пенсійного фонду теж відображаються у звітах до цілих рублях. І перелічувати їх, як вважають інспектори, потрібно так само – без копійок.

Таке округлення неминуче веде до «копійчаним» проблем з тією частиною ЕСН, що зараховується до ФСС Росії. Якщо перераховувати її з копійками (хоч Податковий кодекс РФ і наказує округляти, оштрафувати за платіж з копійками інспектори не зможуть), неминуче виникнуть різниці між обліком і цифрами у звітах по ЕСН. Якщо ж, навпаки, платити в повних рублях, різниці виникнуть між тими значеннями, які вказані у формі 4-ФСС РФ і в звіті по ЕСН.

Ми вважаємо, важливо не допустити одного – недоплати податку. Тому краще дотримуватися тих правил, які встановлює як Податковий кодекс РФ, так і ФСС Росії. Тобто перераховувати всі складові ЄСП у повних рублях, округляти показники у розрахунках і деклараціях по ЕСН, а у формі 4-ФСС РФ вказувати копійки. Проте, визначаючи, яку суму соцстрахівських ЕСН потрібно заплатити, радимо округляти її таким чином, щоб у вас у формі 4-ФСС РФ не виникло копійчаної недоплати. Тобто час від часу дотримуватися не арифметичних правил, а округляти у більшу сторону.

Наприклад, сума соцстрахівських ЕСН до нарахування – 1000,49 руб. Якщо перерахувати рівно 1000 руб., Як вимагають правила арифметики, у звіті по ЕСН ніяких боргів не виникне, а у формі 4-ФСС РФ буде борг у розмірі 49 коп. Якщо ж округлити в більшу сторону і перерахувати 1001 руб., То в обох звітах буде переплата. Цілком можливо, вона автоматично скоригується при подальших платежах.

Як нараховувати ЕСН і пенсійні внески в обліку. Як відомо, ЕСН, пенсійні внески, а також інші «зарплатні» платежі є «персональними». Тобто просто нарахувати їх на загальну суму доходу можна. Необхідно вести облік по кожному працівнику. А оскільки у звіті перед ФСС потрібні копійки, зручніше вести персоніфікований облік в рублях і копійках, а суму ЕСН в цілому по організації округляти та перераховувати до бюджету в повних рублях.

Звичайно, такий спосіб веде до різницями між даними карток і даними звітів. У принципі ці незначні розбіжності можна так і залишити. Ніяких розбіжностей з інспектором вони не викличуть. Адже в особовому рахунку компанії різниць не буде. Однак ідеально все ж у кінці року списати відхилення на рахунок 91 «Інші доходи і витрати». Підстава – пункт 25 Положення по веденню бухгалтерського обліку і бухгалтерської звітності в РФ (затверджено наказом Мінфіну Росії від 29 липня 1998 р. № 34н).

Чому в кінці року? Справа в тому, що сума авансових платежів визначається наростаючим підсумком з заліком раніше сплачених сум. Таким чином, немає сенсу списувати суми відхилень до того, як рік закінчиться. Адже все одно всі суми будуть остаточно скориговані тільки при розрахунку ЕСН за підсумками року.

Справедливості заради назвемо і інший варіант: вести облік по кожному співробітнику і в цілому по організації в повних рублях. Відповідно суму ЕСН перераховувати до бюджету також в повних рублях, нічого не округляючи.

Але такий підхід теж не позбавить від відхилень. Адже облік нарахованих сум ЕСН по кожному співробітнику в повних рублях може відрізнятися від суми податку, розрахованої по всій компанії. Між тим глава 24 Податкового кодексу РФ якраз зобов'язує вважати податкову базу в цілому по підприємству. Крім того, при цьому способі неминуче доведеться окремо розраховувати з копійками суми нарахованих платежів до ФСС Росії, заповнюючи форму 4-ФСС РФ.

Тим не менш бухгалтер може сам вибрати найбільш зручний для себе метод обліку – з копійками або в цілих рублях. Помилкою не буде ні те, ні інше. Що підтверджують і листи Мінфіну Росії від 17 березня 2008 р. № 03-04-06-02/31 і від 7 травня 2008 р. № 03-04-06-02/45.