Заміна ЕСН страховими внесками: вирішуємо проблеми

Представник Пенсійного фонду продовжує відповідати на питання відвідувачів «Російського податкового порталу»

Ads

Афоніна Ірина Іванівна. Начальник департаменту організації адміністрування страхових внесків Пенсійного фонду Російської федерації.

Народилася 12 квітня 1969 року в м. Губкін Бєлгородської області. У 1992 році закінчила Всесоюзний юридичний заочний інститут за фахом юрист. У 2007 році закінчила Російську економічну академію ім. Г.В. Плеханова та отримала додаткову кваліфікацію «Майстер ділового адміністрування».

Свою трудову діяльність у Відділенні ПФР по Нижегородській області почала з 1992 року. У 2003 році була призначена заступником керуючого Відділенням ПФР по Нижегородській області.

Єдиний соціальний податок вже кілька місяців не існує, але підприємцям не легше. При переході на нову систему сплати страхових внесків виникло чимало проблем. Вирішувати їх допомагає представник Пенсійного фонду Ірина Афоніна. Ми продовжуємо офф-лайн конференцію, і публікуємо третю серію відповідей на питання відвідувачів. З першою і другою частиною інтерв'ю ви можете ознайомитися тут і тут.

Чи обкладається страховими внесками середній заробіток, що виплачується працівникові у період перебування у відрядженні і навчальній відпустці?

Відповідно до частини 1 статті 7 Федерального закону від 24.07.2009 № 212 – ФЗ «Про страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування і територіальні фонди обов'язкового медичного страхування» (далі – Закон № 212-ФЗ) об'єктом обкладення страховими внесками для платників страхових внесків, зазначених у підпункті 1 частини 1 статті 5 Закону № 212-ФЗ, визнаються виплати та інші винагороди, що нараховуються платниками страхових внесків на користь фізичних осіб за трудовими договорами та цивільно-правовими договорами, предметом яких є виконання робіт, надання послуг (за винятком винагород, виплачуваних особам, зазначеним у пункті 2 частини 1 статті 5 Закону № 212-ФЗ).

Середній заробіток, що виплачується працівникові за час відрядження і навчальної відпустки, підлягає обкладенню страховими внесками, тому що відповідає визначенню об'єкта обкладення страховими внесками і не міститься в переліку сум, що не підлягають обкладенню, встановленому статтею 9 Закону № 212-ФЗ.

Індивідуальним підприємцем 31 грудня 2009 через РБ РФ був перерахований фіксований внесок в ПФР за 2009 рік. При проведенні звірки з ПФР виявилося, що ці платежі не зараховані. Які наші дії? Де перераховану суму шукати, з кого почати, які документи необхідно подати і кому: ФНС або ПФ?

Так як за 2009 рік страхові внески обчислюються і сплачуються у Федеральну податкову службу, то індивідуальний підприємець може письмово звернутися до територіального податкового органу за місцем свого обліку із заявою про проведення звірки платежів з додатком копії платіжного документа, що підтверджує перерахування фіксованого платежу через Ощадбанк Росії.

Якщо здійснюються виплати або винагороди, які не позначені в трудовому договорі з працівником-іноземцем зі статусом тимчасово перебуває в РФ і працюють за трудовим договором, чи підпадають вони під обкладання страховими внесками?

Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 9 Закону № 212-ФЗ суми виплат і інших винагород за трудовими договорами та цивільно-правовими договорами, в тому числі за договорами авторського замовлення на користь іноземних громадян та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають на території Російської Федерації , відносяться до сум, які не підлягають обкладенню страховими внесками.

Нашою організацією сплачений єдиний соціальний податок за грудень 2009, у січні 2010 за старими КБК. Знайшла інформацію, що вони змінилися. Як тепер бути, писати лист до податкової? Якщо так, то в якій воно повинно бути формі?

Для врегулювання даної ситуації слід звернутися до податкового органу за місцем обліку платника податків із заявою про повернення помилково сплаченої суми на розрахунковий рахунок приклавши до неї копії платіжного документа.

Є платником ЕНВД і УСН. На ЕНВД є працівники і на ССО є працівники. Як складати звітність до пенсійного за працівників – один звіт за працівників по ЕНВД, другий звіт – по працівниках на ССО, або можна скласти єдиний звіт за страховими внесками за всіх працівників?

Здавати необхідно один розрахунок за формою РСВ-1 або РСВ-2, тільки в Розділі 2 «Розрахунок страхових внесків за тарифом, встановленим для платника страхових внесків» у разі, якщо протягом звітного періоду застосовувалося більше одного тарифу, то в нього включається стільки таблиць розділу 2, скільки тарифів застосовувалося протягом звітного періоду і вказати всі коди застосовуваних тарифів.

Стаття 57 п.2 212-ФЗ: «За винятком платників страхових внесків, що займаються виробництвом і (або) реалізацією підакцизних товарів, мінерального сировини, інших корисних копалин, а також інших товарів відповідно до переліку, затвердженого Урядом Російської Федерації за поданням загальноросійських громадських організацій Інвалідів ». Для яких організацій застосовується це виняток? Ми займаємося роздрібною торгівлею продовольчими товарами (в т.ч. підакцизними) і знаходимося на ЕНВД (споживча кооперація), за якими ставками нам нараховувати страхові внески 14% або 26%?

До переліку товарів, при виробництві і (або) реалізації яких для здійснюють їх платників страхових внесків не застосовуються знижені тарифи страхових внесків відносяться шини для автомобілів, мисливські рушниці, яхти, катера (крім спеціального призначення), продукція чорної та кольорової металургії (крім вторинної сировини чорних і кольорових металів і металовиробів), дорогоцінні камені і дорогоцінні метали, хутряні вироби (крім виробів дитячого асортименту), високоякісні вироби з кришталю та порцеляни, ікра осетрових і лососевих риб, готова делікатесна продукція з цінних видів риб і морепродуктів. Цей перелік Затверджено Постановою Уряду Російської Федерації від 28.09.2009 № 762. Відповідно до роз'ясненнями Міністерства охорони здоров'я і соціального Розвитку Російської Федерації застосовне застосовується для громадських організацій інвалідів (у тому числі створених як спілки громадських організацій інвалідів), серед членів яких інваліди та їхні законні представники становлять не менше 80 відсотків, їх регіональних та місцевих відділень (далі – громадські організації інвалідів), для організацій, статутний капітал яких повністю складається з вкладів громадських організацій інвалідів і в яких середньооблікова чисельність інвалідів становить не менше 50 відсотків, а частка зарплати інвалідів у фонді оплати праці складає не менше 25 відсотків, для установ, створених для досягнення освітніх, культурних, лікувально-оздоровчих, фізкультурно-спортивних, наукових, інформаційних і інших соціальних цілей, а також для надання правової та іншої допомоги інвалідам, дітям-інвалідам та їх батькам (іншим законним представникам), єдиними власниками майна яких є громадські організації інвалідів . Тобто, організації, які не відносяться до перерахованих вище категорій платників, вправі застосовувати знижений тариф незалежно від того, якого роду товари вони реалізують і яку продукцію виробляють.

Організація є платником ЕНВД, (до громадських організацій інвалідів не якогось стосунку не має), основний вид діяльності: роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля алкогольними напоями. За яким тарифом сплачувати страхові внески з 01.01.2010 року?

Для окремих категорій платників у 2010 році застосовуються знижені тарифи страхових внесків. Зокрема – 14% від бази для нарахування страхових внесків для організацій і індивідуальних підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування або сплачують єдиний податок на поставлений дохід для окремих видів діяльності. А це означає, що ці платники застосовують знижені тарифи страхових внесків у такому розмірі – 14% – на обов'язкове пенсійне страхування, 0% – на обов'язкове медичне страхування, 0% – на соціальне страхування відповідно до пункту 2 частини 2 статті 57 Закону № 212 -ФЗ.

Після заміни ЄСП на сплату страхових внесків, в Управління № 1 ГУ ПФР № 8 по Москві введена практика не видавати відразу 2-й примірник звітності, а видавати розписку прийняття звіту. Отримувати звіт велено через 2 тижні, нібито вони потребують додаткової перевірки. Навіщо введена така практика, адже крім втрати часу і нервів і створення проблем підприємцям, та й самим низовим співробітникам ПФР, вона нічого не несе?

Дана інформація взята до уваги. Відповідне доручення щодо врегулювання ситуації в робочому порядку дано у Відділення ПФР по Москві і Московській області.

Відповідно до ФЗ-212 від 24.07.2009, ст.57 п.2 пп.2 підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, і не має найманих працівників, повинен у 2010 році заплатити страхові внески за зниженими тарифами, а саме: у ПФ : 14%, ФСС – 0%, ФФОМС і ТФОМС – 0%. Тобто, якщо вважати з розміру МРОТ на сьогоднішній день: 4330 * 12 * 14% = 7274,40 руб. Інспектори територіальних відділеннях Пенсійного фонду по Санкт-Петербургу запевняють, що платити наш підприємець повинен відповідно до п.1ст.57: 20% у ПФ, 2,9% у ФСС, 1,1 +2% – у ФФОМС і ТФОМС. До них приєднуються і консультанти гарячої лінії Пенсійного фонду по Санкт-Петербургу і Ленінградської області. Де шукати правди і куди писати – з метою отримати аргументовану і авторитетний відповідь, на який я могла б послатися в територіальних відділеннях ПФ?

Для даної категорії платників страхових внесків Законом № 212-ФЗ не передбачено застосування зниженого тарифу на 2010 рік і наступні роки.

У свою чергу постановою Уряду Російської Федерації від 14.09.2009 № 731 "Про видання роз'яснень за єдиним застосування Федерального закону« Про страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування і територіальні фонди обов'язкового медичного страхування » право видавати роз'яснення у цілячи однакового застосування Закону № 212-ФЗ надано Міністерству охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації.