Законно-незаконні вимоги

Багатьом бухгалтерам знайома звична картина, коли після вже проведеної перевірки і вилучених документів податківці намагаються запросити нові, на їхню думку, відсутні. Ірина Мірошниченко, керівник напрямку поточного податкового консалтингу компанії «Бейкер Тіллі Русаудит» розповідає, як правильно поводитися в такій ситуації У компанії ТОВ «IT-Сервіс» проводилася виїзна податкова перевірка за три роки. 2 липня 2010 перевіряючі пішли, не забувши видати довідку про закінчення перевірки. І всі нарешті зітхнули спокійно, але не тут-то було. Через тиждень подзвонив інспектор і «попросив» принести ще декілька документів. У цій ситуації опиняються багато компаній, а перед головним бухгалтером і генеральним директором постає питання: що робити, адже формально перевірка вже закінчена? Віддавати чи ні документи і кому в цій ситуації буде гірше? Відповідь на це питання не таке однозначне, як здається.

Ads

«За законом» З точки зору дотримання норм закону відповідь проста: знову документи не подавати! І ось чому. Згідно з частиною I Податкового кодексу РФ процедура проведення та оформлення результатів виїзної податкової перевірки суворо регламентована і виглядає так: керівник податкового органу виносить рішення про проведення податкової перевірки (п. 1, 2 ст. 89 НК), яка повинна бути під підпис вручено представнику компанії; виїзна перевірка в загальному випадку проводиться протягом двох місяців (п. 6 ст. 89 НК РФ); виїзна перевірка може бути припинена для витребування документів у контрагентів на строк до 6 місяців, що оформляється Рішенням керівника податкового органу (п. 9 ст. 89 НК РФ); закінчується податкова перевірка складанням «Довідки про проведену виїзної податкової перевірки» (п. 8, 15 ст. 89 НК РФ); протягом двох місяців з дня складання «Довідки» складається «Акт виїзної податкової перевірки», який повинен бути під підпис вручено представнику компанії (ст. 100 НК РФ), далі протягом 15 днів з дня отримання «Акта» компанією можуть бути представлені заперечення (п. 6 ст. 100 НК РФ), «Акт» і представлені заперечення розглядаються керівником податкового органу протягом 10 днів з дня подання (п. 1 ст. 101 НК РФ); за результатами розгляду матеріалів податкової перевірки керівник інспекції виносить рішення або «Про притягнення до відповідальності за вчинення податкового правопорушення», або «Про відмову у притягненні до відповідальності за вчинення податкового правопорушення »(п. 7 ст. 101 НК РФ), яка набирає чинності після закінчення 10 днів з дня вручення оного представнику компанії. Очевидно, що всі дії по фактичній перевірці компанії інспекторами повинні бути завершені до складання «Довідки про проведену виїзної податкової перевірки». Ніякі подальші дії в рамках цієї перевірки проводитися не можуть, тим більше засновані на телефонних дзвінках. Будь-яке спілкування з інспектором з питань витребування документів для перевірок повинно бути формальним, тобто письмовим. У наведеному нами випадку, швидше за все, інспектор виявив, що можна було б і ще як-то «покарати» компанію, і вирішив підкріпити свою думку документально. Виникає питання: а вам це треба?! Є тільки один випадок, коли інспектор може зажадати додатково які-небудь документи, що передбачено пунктом 6 статті 101 НК РФ. Це так звані «Додаткові заходи податкового контролю». У тому випадку, якщо керівник інспекції вважає, що існує необхідність отримання додаткових доказів підтвердження факту вчинення порушень законодавства або відсутності таких, він може винести Рішення про проведення додаткових заходів податкового контролю, в якому вказуються у тому числі обставини, що викликали необхідність проведення таких додаткових заходів, термін і конкретна форма їх проведення. Якщо це ті самі «заходи» (це потрібно ввічливо уточнити в розмові з інспектором), то розумно буде відповісти згодою: «так, звичайно, документи уявімо, але тільки після того, як ви ознайомите нас з« Рішенням »і відповідним« Вимогою про надання документів ». Практика показує, що ніякого «Рішення» не буде, а дзвінок з ИФНС означає лише те, наскільки велике «службове завзяття» інспектора. Відреагувавши на нього таким чином, ви нічого не порушите.

За життя Але в житті часто все не так просто. Може виявитися, що необхідні «за новою» документи, навпаки, допоможуть компанії. Наведемо приклад. Ми пам'ятаємо, що для правомірного застосування податкових відрахувань по ПДВ компанією повинно бути дотримано кілька умов, зокрема, відрахування можливий тільки після прийняття на облік товарів (робіт, послуг), майнових прав за наявності відповідних первинних документів, а також рахунки-фактури (абз . 2 п. 1 ст. 172 НК). Якщо товарні накладні за формою ТОРГ-12 не відповідають вимогам, що пред'являються до оформлення первинних облікових документів (наприклад, якщо в них відсутній ряд обов'язкових реквізитів), то інспектори можуть зробити висновок, що компанією не доведено факт прийняття товару на облік, і відмовити у відрахуванні ПДВ. Адже в силу пункту 2 статті 9 Закону від 21 листопада 1996 р. № 129-ФЗ компанія не має права приймати невірно оформлені накладні до бухгалтерського обліку (той же висновок містить і постанова ФАС Північно-Західного округу від 22 березня 2010 р. у справі № А05 -11672/2009). Припустимо, саме ТОРГ-12 інспектор і запросив у вас після закінчення перевірки. Якщо ви її не надасте, вам можуть відмовити у відрахуванні ПДВ. Пізніше, складаючи «Акт розбіжностей», ви вкажете на те, що інспекторами в ході перевірки даний факт не досліджувався, додайте копію ТОРГ-12 і, швидше за все, цей епізод не потрапить в кінцеве рішення за підсумками перевірки. Але навіщо ж до цього доводити! Якщо цей документ у вас є, він нормально оформлений, то чому б його і не уявити? Природно, передачу копії документа потрібно оформити відповідним чином (супровідної описом, на якій повинна стояти дата і підпис: ваша та інспектора).

Чи не занадто багато? Розглянемо наступну ситуацію. Компанія «Телефон» отримала з податкової інспекції «Вимога про надання документів (інформації)». У Вимозі зазначено, що відповідно до статті 93 НК РФ компанія зобов'язана представити у десятиденний термін истребуемую документи, інакше їй загрожує відповідальність, встановлена статтею 126 НК РФ. Документи треба подати «щодо обчислення та сплати податку на додану вартість за II квартал 2010 року». І далі додається перелік усіх існуючих в природі документів аж до штатного розкладу. Згадана ситуація, на жаль, не рідкість. Аналогічна вимога може бути отриманий компанією і у відношенні її контрагента з посиланням на статтю 93.1 НК РФ. Такий захід у побуті називається «зустрічка»; це витребування у організації документів (інформації), що стосуються діяльності перевіряється контрагента. І знову питання: незрозуміло, що це за перевірка та перевірка взагалі? Незрозуміло, що все таки доведеться здавати. Добре, якщо у вас кілька папок із документами, а якщо їх за таким списком – вантажівка? У випадку з компанією «Телефон» очевидно, що проходить камеральна податкова перевірка декларації з ПДВ за II квартал 2010 року (відповідно до ст. 88 НК РФ). Така перевірка проводиться податковим інспектором у відповідності з його службовими обов'язками і повинна бути проведена протягом трьох місяців з дня подання платником податків податкової декларації. Зауважте, що камеральна перевірка не потребує будь-якого спеціального рішення керівника податкового органу. Так що компанія може навіть і не дізнатися, про те, що відносно її декларації проводилася перевірка. Але це рідкість. В основному така податкова перевірка проводиться у зв'язку із заявою відшкодування податку, отже, податковий орган скористається своїм правом витребувати у компанії документи, що підтверджують правомірність застосування податкових відрахувань у відповідності зі статтею 172 НК РФ. Однак у властивій їм манері інспектори іноді забувають про вимоги все тієї ж статті 88 НК РФ, що регламентує порядок проведення камеральних податкових перевірок: «при проведенні камеральної податкової перевірки податковий орган не має права витребувати у платника податків додаткові відомості та документи, якщо інше не передбачено цією статтею чи якщо подання таких документів разом з податковою декларацією (розрахунком) не передбачено цим Кодексом ». Тобто в рамках перевірки заявлених відрахувань по ПДВ не можна вимагати неіснуючі документи чи документи, що не мають відношення до розрахунку ПДВ, наприклад штатний розклад. Так чому ж компанія отримує такий лист? Швидше за все, через банальний брак часу інспектор відправляє «стандартний» запит, що включає в себе перелік документів «на всі випадки життя ». Що ж робити? Відволікати від роботи співробітника і готувати вантажівка копій документів? Чесно кажучи, шкода часу і грошей. У цій ситуації якраз розумно і раціонально для початку відступити від правила «спілкуємося тільки формально – письмово», зателефонувати інспектору, який направив вимогу, і запитати, що ж конкретно він перевіряє, описати свою діяльність і попросити уточнити список. У більшості випадків, як показує практика, інспектори люди розумні і намагаються пояснити конкретніше, що їм потрібно. А вже після уточнення переліку готуйте і посвідчують копії тільки тих документів, які дійсно необхідні, а до них складіть супровідну записку з описом. У ній варто написати, що «Відповідно до Вимогою (номер, дата), уточнивши в усній телефонній бесіді з інспектором (П.І.Б. інспектора) конкретний перелік, направляємо вам копії необхідних документів, завірені належним чином, що відносяться до перевіряється декларації з податку на додану вартість за II квартал 2010 року ». В даний час по цьому шляху йде і арбітражна практика. Наприклад, ФАС Московського округу в постанові від 12 жовтня 2009 р. № КА-А40/10665-09 вказав компанії-позивачу: «Податковий орган, спрямовуючи платнику податків вимога, назвав приблизний перелік необхідних документів, а деталі, в тому числі найменування та кількість документів , повинен визначати платник податків, оскільки перелік запитуваних документів був відкритим ». У даному випадку, на думку суддів, представники компанії не випробовували труднощів у визначенні виду перевірки та податкового періоду, за який вона проводиться, оскільки в супровідному листі до документів самі вказали, на підставі якої перевірки представляються документи. При тому, що закон недвозначно говорить про те, що робити, коли у вас запитують нові документи вже після проведеної перевірки, вибір остаточного рішення все ж таки залишається за самим платником податків. Ми розглянули кілька прикладів, де в одному випадку інспектору можна відмовити, а в іншому робити це небажано. Опиняючись в ситуації, коли у вас запитують додаткові документи, зважте всі «за» і «проти», можливо, відступ від формальностей допоможе заощадити компанії гроші.