Як застосовувати в роботі вигідні поправки з податку на прибуток

На що в першу чергу в цьому році звертають увагу «прибильщики» при перевірках? Які помилки найчастіше бувають у розрахунку податку на прибуток? Через що платники податків сперечаються з інспекторами? На ці та інші питання головбухів відповів на семінарі Олег Хороший, державний радник податкової служби РФ II рангу Тема: «Що змінилося в податку на прибуток у 2010 році: податкова база і звітність»

Ads

Доповідач: Олег Хороший, державний радник податкової служби РФ II рангу

Організатор: журнал «Головбух» спільно з БСС «Система Головбух»

Облік страхових внесків

З цього року страхові внески враховують у складі інших витрат. Про це неодноразово повідомляв Мінфін. Наприклад, у листах від 23.04.10 № 03-03-05/85, від 02.04.10 № 03-03-06/1/220. ФНС Росії підтримала цю позицію в листі від 07.04.10 № 3-2-12/21. Підстава – підпункт 49 пункту 1 статті 264 НК РФ.

Стаття 252 кодексу вимагає, щоб враховувалися тільки ті витрати, які пов'язані з отриманням доходу. Саме доходу, а не прибутки. Компанія може прибуток і не отримати, але при цьому має право врахувати внески. Це не заборонено.

Тому, щоб уникнути можливих суперечок з інспекторами, лектор рекомендував при обліку страхових внесків у витратах заздалегідь проаналізувати, з якою конкретно виплати вони були сплачені.

Списання матеріально-виробничих запасів

З 1 січня 2010 року пункт 2 статті 254 НК РФ дозволяє точно визначити вартість матеріально-виробничих запасів, виявлених при інвентаризації або отриманих при демонтажі, розбиранні або ремонті основних засобів. Вартістю буде сума всього доходу від продажу МПЗ, врахованого по пунктах 13 і 20 статті 250 НК РФ. Раніше за вартість можна було прийняти тільки суму податку, сплаченого з доходу.

Наприклад, виявлена при інвентаризації запчастину враховували в доходах за ринковою ціною – 1000 рублів. А при списанні у виробництво в витрати брали тільки 200 рублів, тобто 20 відсотків від ринкової вартості. Але, на думку лектора, ці поправки не відносяться до МПЗ, виявленим до 1 січня 2010 року. Для них діють старі правила.

Термін амортизації невіддільних поліпшень

З 1 січня почала діяти корисна для компаній поправка до статті 258. Тепер абзац 6 пункту 1 цієї статті дозволяє амортизувати невіддільні поліпшення виходячи з реальних термінів їх експлуатації. Тобто якщо компанія вмонтувала в орендований офіс систему сигналізації, то вона може знайти її в Класифікації основних засобів (затв. постановою Уряду РФ від 01.01.02 № 1), визначити термін її корисного використання та нараховувати амортизацію.

Раніше амортизацію нараховували виходячи з терміну корисного використання орендованого об'єкта. Наприклад, ту ж сигналізацію можна було амортизувати тільки протягом строку корисного використання самого офісу, тобто 30 років. У зв'язку з цим вартість невіддільних поліпшень, як правило, залишалася недоамортизованої.

При цьому в нових правилах є тільки одне обмеження. Якщо строк корисного використання, скажімо, п'ять років, а оренда офісу закінчується через три роки, то майно залишиться недоамортизованих.

Чотири питання лектору із залу

ПИТАННЯ № 1 про ВІДРЯДНІ

По дорозі з відрядження у співробітника зламалася машина. До нього виїхали два ремонтника. На трасі не було де ставити позначки в їх посвідченнях. Чи можна врахувати у видатках добові та витрати на проживання?

Відповідь: так, можна. Але по цьому відрядженні необхідно зібрати максимум документів, які підтвердять, що співробітники дійсно в ній були. Наприклад, якщо є витрати на проживання, значить, в готелі можна поставити штамп про прибуття на посвідченні про відрядження. Також можна представити документи, які підтвердять ремонт службового автомобіля.

ЗАПИТАННЯ № 2 про документи

Чи обов'язково підтверджувати витрати на придбання матеріально-виробничих запасів не тільки накладної, а й договором та рахунком від постачальника?

Відповідь: ні, не обов'язково. Але формально у податкового інспектора є підстави вимагати повний пакет документів, який підтверджує покупку. Тому, щоб уникнути суперечок з податковим інспектором, краще пред'явити йому договір. Хоча цивільне законодавство дозволяє договір не складати.

ЗАПИТАННЯ № 3 Про ВИТРАТИ НА АВІАКВИТКИ

Керівник нашої тюменської компанії проживає в Москві. Він був відряджений з Тюмені в Хабаровськ, а звідки полетів додому на відпочинок. Чи можемо ми врахувати у видатках вартість його авіаквитка за маршрутом Хабаровськ – Москва?

Відповідь: ні. Якщо б він прилетів з Хабаровська на своє робоче місце в Тюмень, то витрати на цей авіаквиток можна було врахувати в відрядних витратах. А його поїздка на відпочинок до Москви не пов'язана з виробничою діяльністю.

ЗАПИТАННЯ № 4 Про ТРАНСПОРТНОЇ НАКЛАДНОЇ

Постачальник відмовляється представити товарно-транспортну накладну, посилаючись на те, що він виписав нам акт на надані послуги з доставки товару і виставив рахунок-фактуру. Чи достатньо цих документів?

Відповідь: ні, недостатньо. Реальність будь-якої угоди, в тому числі і доставки товару, повинна бути підтверджена документами. Податковий інспектор не буде слухати доводи про незговірливості постачальників. Його справа вивчити наявні документи. При доставці товару автомобільним транспортом підтверджуючим документом є товарно-транспортна накладна за формою 1-Т.