Як річні премії впливають на внески і податок на прибуток

Часті питання Чи включати премії за підсумками роботи за рік до бази для розрахунку нових страхових внесків?

Ads

На думку чиновників з ПФР і ФСС, внесками обкладаються всі премії на користь співробітників, незалежно від того, носять вони виробничий характер, прописані у трудовому договорі чи ні. Мовляв, внески не треба платити тільки з тих виплат, які прямо зазначені у статті 9 Федерального закону від 24.07.09 № 212-ФЗ як неоподатковувані.

Ми згодні, що виробничий характер премії не важливий для страхових внесків. Але позиція чиновників про те, що внески нараховують і на виплати, не передбачені трудовими договорами, спірна. Адже стаття 7 закону № 212-ФЗ прямо визнає оподатковуваними тільки виплати, нараховані на підставі трудових договорів. Але якщо компанія не готова до суперечок з перевіряючими з фондів, простіше додати річної премії виробничий характер, прописати її в трудовому договорі і включити до витрат з податку на прибуток.

Річні премії компанія виплачує за рахунок чистого прибутку, і вони напряму залежать від результатів діяльності за підсумками року. Чи можна включити таку премію у витрати з податку на прибуток?

Це спірне питання. Багато суди визнають, що бонуси, що виплачуються за рахунок чистого прибутку, нехай навіть і за виробничі результати, до витрат не включаються (п. 1, 22 ст. 270 НК РФ, постанови Президії ВАС РФ від 20.03.07 № 13342/06, федеральних арбітражних судів Московського округу від 07.04.09 № КА-А40/2620-09, Поволзької округу від 23.06.09 № А65-24482/2007).

Разом з тим є рішення, в яких судді, навпаки, підтверджували, що премії стимулюючого характеру за рахунок чистого прибутку все одно можна враховувати у витратах з податку на прибуток (постанови федеральних арбітражних судів Волго-Вятського округу від 23.06.06 № А43-12743 / 2005-34-453, Уральського округу від 26.08.08 № Ф09-5249/08-С2). Для цього важливо довести, що премія носить виробничий характер. Найпростіше це зробити, якщо вона виплачена не у фіксованому розмірі всім, а залежить від показників роботи співробітників протягом року і фактично відпрацьованого часу. І звичайно, порядок, а також умови виплати річних премій повинні бути передбачені в трудових і (або) колективному договорах або в локальних актах компанії, на які є посилання в трудових контрактах.

Премія за 2009 рік буде виплачена в лютому. У якому періоді включити її до витрат з податку на прибуток: у 2009 році, за підсумками якого вона нарахована, або за фактом у лютому 2010 року?

Річна премія, як і інші види виплат на користь працівників, відображають у витратах того звітного (податкового) періоду, в якому вона нарахована. Це випливає з пункту 4 статті 272 Податкового кодексу. Тобто період, за який нарахована премія, як, втім, і дата її фактичної виплати для цілей обчислення податку на прибуток значення не мають (лист Мінфіну Росії від 06.05.09 № 03-03-06/1/300). Таким чином, якщо премія буде нарахована в лютому, то і включити її необхідно до витрат поточного року. А ось річна премія, нарахована 31 грудня, нехай навіть і виплачена вже цього року, відноситься до витрат 2009 року.

У Положенні про преміювання передбачено, що премія за підсумками роботи за рік виплачується в тому числі і які звільнилися співробітникам за період їх фактичної роботи в компанії. Чи можна включити такі виплати до витрат?

Так, премії, виплачені які звільнилися співробітникам, можна визнати в податковому обліку. Адже нараховані вони за період, коли між цим працівником і роботодавцем існували трудові відносини. Крім того, компанія зобов'язана виплатити премію у відповідності з умовами внутрішнього локального акта. Чиновники проти можливості обліку таких бонусів також не заперечують (лист Мінфіну Росії від 25.10.05 № 03-03-04/1/294).