Як обчислюється термін на повідомлення про закратіі або відкриття розрахункового рахунку?

Платники податків-організації та індивідуальні підприємці зобов'язані письмово повідомляти в податковий орган відповідно за місцем знаходження організації, місцем проживання індивідуального підприємця про відкриття або закриття рахунків – в десятиденний термін (пункт 2 статті 23 НК РФ). За невиконання такого обов'язку платника податків можуть притягнути до відповідальності за статтею 118 НК РФ. При цьому дуже важливе значення має дата, з якої відраховується десятиденний термін.

Ads

Платники податків-організації та індивідуальні підприємці зобов'язані письмово повідомляти в податковий орган відповідно за місцем знаходження організації, місцем проживання індивідуального підприємця про відкриття або закриття рахунків – в десятиденний термін (пункт 2 статті 23 НК РФ). За невиконання такого обов'язку платника податків можуть притягнути до відповідальності за статтею 118 НК РФ. При цьому дуже важливе значення має дата, з якої відраховується десятиденний термін.

У Постанові ФАС Центрального округу від 10 червня 2004 р. № А14-200-04/10/19 намагалися визначити цю дату:

"Як видно з матеріалів справи, при проведенні камеральної перевірки Інспекцією МНС РФ по Лівобережному районі м. Воронежа встановлено, що в Центрально-Черноземном Банку 05.08.2003 закритий розрахунковий рахунок N 40702810913400109211 ТОВ" Зодіак ", а інформація про це від платника податків надійшла тільки 18.08 .2003, тобто після закінчення терміну, передбаченого п. 3 ст. 23 Податкового кодексу РФ.

За результатами перевірки податковою інспекцією прийнято Рішення від 12.11.2003 N 07-116 про залучення ТОВ "Зодіак" до відповідальності за ст. 118 НК РФ у вигляді штрафу в сумі 5000 рублів.

Оскільки сума штрафу добровільно не сплачено, податковий орган звернувся до суду з вищевказаним заявою.

При розгляді цієї справи суд першої інстанції обгрунтовано вказав на відсутність підстав для притягнення платника податків до відповідальності.

Відповідно до п. 2 ст. 23 НК РФ платники податків зобов'язані письмово повідомляти в податковий орган за місцем обліку про відкриття або закриття рахунків у десятиденний термін.

Порушення зазначеного терміну тягне за собою відповідальність передбачену ст. 118 НК РФ.

При цьому зі змісту ст. 106 НК РФ слід, що до податкової відповідальності можуть залучатися лише особи, винні в його скоєнні.

На підставі ст. 11 НК РФ інститути, поняття і терміни цивільного законодавства Російської Федерації, що використовуються в цьому Кодексі, застосовуються в тому значенні, в якому вони використовуються в цих галузях законодавства, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

У силу п. 1 ст. 846 і п. 4 ст. 859 ГК РФ відкриття та закриття рахунку здійснюється банком при укладенні та розірванні з клієнтом договору банківського рахунку, у зв'язку, з чим заяву клієнта про розірвання договору банківського рахунку є підставою закриття рахунку, що не рівнозначно закриттю рахунку. Тому строк подання до податкового органу відомостей про відкриття або закриття рахунка в банку повинен обчислюватися з моменту, коли клієнт банку дізнався про закриття банком його рахунку, а не з моменту подачі заяви про розірвання договору банківського рахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Зодіак" дізналося про закриття рахунку з Листа банку від 13.08.2003 і 18.08.2003 направило відповідне повідомлення до податкового органу.

Таким чином, підстав для притягнення юридичної особи до відповідальності не було. "

Висновки:

Таким чином, десятиденний строк повідомлення про закриття рахунку рахується від моменту, коли клієнт дізнався про закриття рахунку банком. Це має важливе значення для випадків, коли банки в силу пункту 2 статті 859 ГК РФ в односторонньому порядку розривають договір.

До того моменту, як платник податків довідався про закриття рахунку, відсутній обов'язок повідомляти дані відомості, значить нікакогопротівоправного діяння, на наш погляд, не могло бути вчинена.

Category: Налог  Tags: ,