Витрати на печиво

Чай, кава, печиво, питна вода … який офісний працівник може обійтися без цих маленьких радощів життя, що дають можливість трохи відволіктися від роботи і підкріпитися? Роботодавець звичайно виділяє кошти на їх придбання з свого бюджету. Тому цілком природно, що в організації-роботодавця виникає бажання включити зазначені витрати до витрат для зменшення податкової бази по податку на прибуток. Однак, на думку податкових органів, витрати на придбання питної води і побутової техніки для потреб співробітників організації не повинні враховуватися у витратах при оподаткуванні прибутку Податкові органи аргументують свою позицію так: питна вода та побутова техніка не використовуються самим платником податку для здійснення своєї діяльності. Витрати роботодавця на продукти, воду і т. п. виробляються на користь працівників організації-платника податків. У результаті на практиці податківці відмовляються зменшувати податкову базу по податку на прибуток на витрати з придбання питної води та / або побутової техніки і просять внести зміни до декларації з податку на прибуток, штрафують платника податків, налічують пені.

Ads

На нашу думку, це занадто вузьке трактування норм НК РФ, і при правильному підході у платника податків існує можливість зменшити податкову базу по податку на прибуток на витрати з придбання питної води та / або побутової техніки.

Розберемося з нормами НК РФ. Відповідно до п. 1 ст. 252 НК РФ з метою обчислення податку на прибуток платник податку зменшує отримані доходи на суму зроблених витрат, при цьому витратами зізнаються обгрунтовані й документально підтверджені витрати, здійснені (понесені) платником податків. Під обгрунтованими витратами розуміються економічно виправдані витрати, оцінка яких виражена в грошовій формі. Витратами визнаються будь-які витрати за умови, що вони зроблені для здійснення діяльності, спрямованої на одержання доходу.

Таким чином, для того щоб включити до витрат витрати на питну воду та / або побутову техніку, платнику податків необхідно довести, що зазначені витрати здійснені для діяльності, спрямованої на одержання доходу.

Витрати на питну воду

Включенню витрат на питну воду у витрати присвячено Лист ФПС Росії від 10.03.2005 № 02-1-08/46. Згідно з Листом організація може зменшити податкову базу з податку на прибуток на витрати з придбання питної води для свого персоналу або на придбання спеціального обладнання для фільтрації водопровідної води тільки в одному випадку. А саме, якщо в організації є довідка Держсанепіднагляду про невідповідність водопровідної води, що надходить в організацію, вимогам СанПиН 2.1.4.1074-01 і небезпеку використання її в якості питної. Найцікавіше, що Мінфін Росії в Листі від 02.12.2005 № 03-03-04/1/408 підтримує позицію податкових органів.

Однак, на щастя платників податків, листи ФНС Росії і Мінфіну Росії не відносяться до нормативних актів з податків і зборів та носять рекомендаційний характер, тому багато суддів при розгляді подібних справ зазначеними листами не керуються (Постанова ФАС ПО від 10.02.2009 № А06-4777/2008).

Вирішити цю проблему допомагає трудове законодавство. У ТК РФ встановлено обов'язок роботодавця щодо забезпечення нормальних умов роботи для виконання норм виробітку (ст. 163 ТК РФ), в тому числі щодо забезпечення умов праці, які повинні відповідати вимогам охорони праці та безпеки виробництва.

Виходячи зі ст. 264 НК РФ до інших витрат, пов'язаних з виробництвом та реалізацією, належать витрати на забезпечення нормальних умов праці та заходів з техніки безпеки. Забезпечення питною водою працівників організації відноситься до витрат на забезпечення умов праці в силу ст.264 НК РФ, і будь-яка необхідність по отриманню довідки Держсанепіднагляду про невідповідність водопровідної води вимогам СанПиН 2.1.4.1074-01 відсутня. Такої ж думки дотримуються судові органи (постанови ФАС МО від 20.02.2008 № КА-А40/580-08 і від 30.12.2008 № КА-А40/12225-08).

Побутова техніка

Як і витрати на питну воду, витрати на придбання побутової техніки необхідно економічно обгрунтувати. Для цього існують два способи.

По-перше, придбання побутової техніки можна обгрунтувати умовами колективного договору, трудових договорів з працівниками (наприклад, організація зобов'язується надати працівникам необхідні умови для прийому їжі в спеціально обладнаних для цього місцях).

По-друге, за доцільне послатися на ТК РФ, згідно зі ст. 22 якого роботодавець зобов'язаний забезпечувати побутові потреби працівників, пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків. Крім того, виходячи зі ст. 223 ТК РФ роботодавець повинен забезпечити санітарно-побутове обслуговування працівників відповідно до вимог охорони праці, для цих цілей він поустановленним нормам обладнає санітарно-побутові приміщення, приміщення для прийому їжі, приміщення для надання медичної допомоги.

Таким чином, придбання побутової техніки є економічно обгрунтованими витратами на здійснення діяльності організації. Значить, чинне законодавство дозволяє враховувати при розрахунку податкової бази по податку на прибуток витрати на придбання побутової техніки, що підтверджується судовою практикою (постанови ФАС МО від 26.01.2009 № КА-А40/13294-08, ФАС ЦО від 12.01.2006 № А62- 817/2005).

ЕСН і ПДФО

У податкових органів склалася цікава практика: якщо організація-роботодавець включає витрати на питну воду, чай, печиво і т.д. до витрат, обгрунтовуючи це нормами трудового законодавства, податкові органи намагаються змусити роботодавця платити з зазначених витрат НДФЛ і ЕСН.

Згідно з п. 1 ст. 236 НК РФ об'єктом обкладення ПДФО визнаються виплати та інші винагороди, що нараховуються платниками податків на користь фізичних осіб за трудовими і цивільно-правовими договорами. Хоча питна вода, чай, печиво і т.д. можуть надаватися працівникові та відповідно до трудового договору, в будь-якому випадку це не робить такі витрати виплатою або іншим винагородою працівників, відповідно ЕСН сплачуватися не повинен.

Відносно оподаткування зазначених витрат ПДФО податкові органи найчастіше посилаються на отримання доходу працівниками. Таке обгрунтування представляється вкрай нелогічним, оскільки для оподаткування ПДФО дохід працівника має бути суворо персоніфікований. Для того щоб роботодавець міг утримати податок, йому необхідно точно визначити, скільки чаю, води і т.д. спожив кожен з працівників, що в реальності не представляється можливим і просто незрівнянно з витратами на впровадження такого обліку.

Хотілося б відзначити, що, незважаючи на позитивну судову практику з даного питання, податкові органи продовжують необгрунтовано відмовляти організаціям-платникам податків та не враховують витрати з придбання питної води і (або) побутової техніки при розрахунку податкової бази по податку на прибуток. Подібні відмови можна оскаржити тільки в судовому порядку.

У зв'язку з такою негативною практикою податкових органів рекомендується:

– Ретельно готувати документи для придбання питної води і побутової техніки (договори, рахунки-фактури, накладні);

– Обов'язково включити додаткові обов'язки роботодавця щодо забезпечення працівників питною водою, чаєм, печивом і т.д., щодо створення умов для прийому, підігріву їжі та води до колективного договору (при його наявності) або в трудові договори з працівниками.

Зазначені дії посилять позицію організації-роботодавця у випадку судового розгляду з податковими органами.

Category: Налог  Tags: ,