Відрахування в мінус або в плюс?

Напевно, всі вже неодноразово чули про зміни, внесені до Податкового кодексу з 2009 року. Змінилося, безумовно, багато чого: і ставка податку на прибуток, і величина податкових відрахувань по ПДФО, і інші норми. Але, мабуть, найбільш значною подією можна вважати надання покупцям можливості з 1 січня 2009 року приймати до відрахування ПДВ з авансів. Звичайно ж, це сюрприз для платників ПДВ, але приємний чи ні, спробуємо розібратися. Проблема з відрахуваннями ПДВ за авансами виникла вже давно. Не дуже-то зручно одну і ту ж суму відображати кілька разів. Але замість того, щоб просто взяти і скасувати ПДВ з авансів, законотворці дозволили покупцям відразу приймати суму податку, сплачену з авансу, до відрахування. Настільки революційні зміни несе в собі новий п. 12 ст.171 НК РФ, введений Федеральним законом від 26.11.2008 № 224-ФЗ «Про внесення змін до частини першої, частину другу Податкового кодексу …».

Ads

Даний Закон розроблявся в основному для того, щоб допомогти компаніям в умовах фінансової кризи. Безсумнівно, можливість прийняти ПДВ з авансів до відрахування, не чекаючи відвантаження, збільшить грошові активи підприємства-покупця. Але, на жаль, продавцям така «антикризова» захід не обіцяє нічого хорошого. Як мінімум це призведе до додаткових витрат – грошовим, фінансовим і звичайно ж тимчасовим. Багатьом компаніям взагалі швидше за все доведеться брати в штат додаткового співробітника, який буде складати, роздруковувати і розсилати рахунки-фактури контрагентам.

Але це не єдина проблема, яка виникне у зв'язку з прийнятими поправками. Щоб докладно розібратися в усіх підводних каменях, спочатку розглянемо новий порядок сплати ПДВ з авансів.

Нові правила

Відповідно до п. 1 ст. 168 НК РФ при отриманні сум оплати (часткової оплати) в рахунок майбутніх поставок платник податків зобов'язаний пред'явити покупцю товарів (робіт, послуг), майнових прав суму ПДВ. Тобто при отриманні попередньої оплати продавець повинен виставити рахунок-фактуру протягом 5 календарних днів, рахуючи від дня такої оплати (п. 3 ст. 168 НК РФ).

У рахунку-фактурі, що виставляється продавцем при отриманні оплати в рахунок майбутніх поставок, згідно з п. 5.1 ст. 169 НК РФ повинні бути зазначені:

  • порядковий номер і дата виписки рахунку-фактури;
  • найменування, адресу та ідентифікаційні номери платника податків і покупця;
  • номер платіжно-розрахункового документа;
  • найменування товарів, що поставляються (опис робіт, послуг), майнових прав;
  • сума оплати (часткової оплати) в рахунок майбутніх поставок товарів (виконання робіт, надання послуг), передачі майнових прав;
  • податкова ставка;
  • сума податку, що пред'являється покупцю товарів (робіт, послуг), майнових прав, що визначається виходячи з застосовуваних податкових ставок.

Згідно з п. 9 ст. 172 НК РФ покупець має право прийняти до відрахування ПДВ, обчислений з попередньої оплати, на підставі наступного:

  • рахунків-фактур, виставлених продавцями;
  • документів, що підтверджують фактичне перерахування сум оплати в рахунок майбутніх поставок;
  • договору, який передбачає перерахування попередньої оплати.

Які суми вказувати?

Ось тут і виникає перша проблема. Дослівно в п. 9 ст. 172 НК РФ сказано наступне: «відрахування сум податку здійснюються на підставі рахунків-фактур … при наявності договору, що передбачає перерахування зазначених сум ». Що законодавець мав на увазі під словосполученням «зазначені суми», залишається загадкою, причому до тих пір, поки не підуть докладні роз'яснення від Мінфіну або поки не складеться певна судова практика.

Абсолютно незрозуміло, що потрібно прописати в договорі: просто обов'язок покупця сплачувати аванс у рахунок майбутніх поставок товарів (робіт, послуг) або необхідність вказувати певні суми.

Припустимо, чиновники мали на увазі, що в договорі необхідно вказувати конкретну суму авансу (наприклад, 1000 рублів). Але в результаті виходить повна плутанина: що ж робити, якщо сума авансу раптом змінилася або покупець перерахував велику суму – не переписувати ж кожен раз договір і не укладати ж до нього додаткові угоди.

Тому, на наш погляд, тут мається на увазі, що згідно з договором покупець перераховує аванс продавцю в рахунок майбутніх поставок (тут важливо саме вказівка слова «аванс», а не конкретної суми). Але будьте уважні, це тільки наша точка зору, офіційних роз'яснень поки немає.

Також хочеться нагадати, що відповідно до ст. 3 НК РФ всі неточності і неясності законодавства трактуються на користь платника податків.

Паперової роботи додасться

У подальшому на момент відвантаження товару (виконання робіт, надання послуг, передачі майнових прав) рахунок-фактура виставляється продавцем в колишньому порядку – на повну суму. І покупець на підставі такого рахунку-фактури має право прийняти всю суму податку, зазначену в ньому, до відрахування.

При цьому, щоб в результаті цих дій відрахування не подвоювався, у покупця з'являється обов'язок у тому ж податковому періоді відновити до бюджету ПДВ, прийнятий до відрахування з передоплати (подп. 3 п.3 ст. 170 НК РФ).

Податок повинен бути відновлений до бюджету також у разі розірвання договору (або зміни його умов) і повернення передоплати продавцем.

З цього випливає, що в ситуації, коли передоплата і відвантаження припадають на один квартал, покупець замість одного запису в книзі покупок повинен буде зробити дві в книзі покупок і ще одну – в книзі продажів. А якщо передоплата перераховувалася частинами, паперової роботи додасться.

Відзначимо, що обов'язки продавця (за винятком обов'язки виставити покупцеві рахунок-фактуру на суму передоплати) залишаються незмінними: він, як і раніше, повинен сплатити ПДВ до бюджету з отриманих сум передоплати (подп. 2 п. 1 ст. 167 НК РФ), виписати самому собі рахунок-фактуру на аванс, а при відвантаженні товарів (виконанні робіт, наданні послуг) – ще раз нарахувати до бюджету ПДВ з усієї суми відвантаження (п. 1 ст. 154, п. 14 ст. 167 НК РФ) і прийняти до відрахування раніше сплачений податок з суми передоплати (п. 8 ст. 171, п. 6 ст. 172 НКРФ).

«Перехідні» поставки

Звернемо вашу увагу на ще один важливий нюанс. Новий порядок виставлення авансових рахунків-фактур набирає чинності з 1 січня 2009 року і застосовується, якщо відвантаження відбулася після 31 грудня 2008 року (п. 11 ст. 9 Закону № 224-ФЗ).

Як трактувати це формулювання, якщо аванс отриманий від покупця в 2009 році, зрозуміло. У цьому випадку продавець однозначно повинен керуватися новими правилами. А якщо аванс надійшов, припустимо, в кінці 2008 року і до 31 грудня цього ж року включно товар відвантажено не був?

Здавалося б, формально нові правила повинні поширюватися і на цю ситуацію. Однак на практиці застосувати їх дуже проблематично. Справа в тому, що, отримавши від покупця аванс, наприклад, 10 грудня, продавець вже оформив рахунок-фактуру за старими правилами в одному екземплярі. І зареєстрував його у себе в книзі продажів. Значить, виставити аналогічний документ в 2009 році на адресу покупця не вийде. Адже у двох примірниках одного і того ж рахунку-фактури не можуть бути вказані різні дати. І навіть якщо продавець піде назустріч покупцеві і все ж таки виставить рахунок-фактуру на аванс 2008 року, відрахування ПДВ за таким рахунком буде досить ризикованим.

При відвантаженні товарів у 2009 році продавець повинен буде оформити документи за тими ж правилами, що й раніше. Тобто виставити покупцеві рахунок-фактуру на реалізацію і зареєструвати його в книзі продажів. А дані про зафіксовану там раніше рахунку-фактурі на аванс занести в книгу покупок.

Але можлива і така ситуація. Покупець сплачує аванс 31 грудня 2008. Що робити в цьому випадку, за якими правилами працювати? Якщо за старими, то проблем швидше за все не виникне. Але і до цього можна причепитися.

У даному випадку відвантаження за отриманим авансом буде відбуватися в 2009 році. А відповідно до п.11 ст. 9 ФЗ № 224-ФЗ положення п.3-5 ст. 161 НК РФ (що стосуються обов'язки виставлення рахунку-фактури) застосовуються при відвантаженні товарів (виконанні робіт, наданні послуг) і при передачі майнових прав, що здійснюються починаючи з 1 січня 2009 року.

Що ж виходить? А виходить, що операція начебто мала місце в 2008 році, але товар-то відвантажувався в 2009-му, а значить, і обчислювати ПДВ потрібно за новими правилами. Це питання дуже спірне, і поки не буде офіційних роз'яснень Мінфіну, до єдиної точки зору прийти не вдасться.

Але, на нашу думку, в цій ситуації можна застосовувати нові податкові поправки і відразу після закінчення новорічних свят виставляти покупцю рахунок-фактуру.

Спасибі, не треба

Ознайомившись з усіма цими змінами і проаналізувавши вищесказане, можна прийти до висновку, що «антикризові» поправки приведуть не стільки до зниження податкового навантаження, скільки до ускладнення документообігу і до зайвого головного болю. Постає питання: чи можна відмовитися від цього права на відрахування ПДВ з авансів?

На нашу думку, покупець може не використовувати зазначене вище право, отримане з 1 січня 2009 року в зв'язку з поправками до Податковому кодексі РФ. Відзначимо, що при цьому жодних негативних наслідків виникати не повинно.

Якщо покупець не пред'явить до відрахування ПДВ з авансу, підсумкова величина ПДВ не буде занижена. Якщо відвантаження в рахунок авансу відбудеться в тому ж кварталі, в якому отримано передоплату, то сума податку, заявлена до сплати або відшкодування за декларацією, взагалі не зміниться. Тому, на наш погляд, будь-які штрафні санкції покупцеві не загрожують.

На закінчення хочеться відзначити, що відповідно до п. 1 ст. 171 НК РФ платник податків має право зменшити загальну суму податку на податкові відрахування. «Має право», але ніяк не зобов'язаний.