Рахунок відкрити – не поле перейти

Відкриття та закриття рахунків в банку господарюючі суб'єкти виробляють не так часто. Це цілком природно, адже нема чого мати багато рахунків, та ще й платити за обслуговування кожного. Але, хоча б, один рахунок працююча компанія або підприємець все ж таки повинні мати. Чому? Знайдіть відповідь в нашій статті Здійснення взаєморозрахунків є невід'ємною частиною комерційної діяльності. У залежності від умов угоди вони виробляються готівкою або безготівковим шляхом. І в того і в іншого способу розрахунків є свої особливості. Наприклад, безготівкові розрахунки можуть здійснюватися тільки за умови відкриття рахунку в кредитній організації. Природно, що господарюючі суб'єкти не відкривають рахунки кожен день, і все ж знати про деякі особливості цієї процедури, а також про те, що може статися у разі порушення порядку роботи з рахунками, не буде зайвим ні для кого.

Ads

Чому треба відкривати рахунок?

У багатьох виникає справедливе питання: а навіщо, власне, відкривати рахунок, якщо можна робити всі розрахунки «налом»? Звичайно, відповідаючи на це запитання, можна почати говорити про безпеку, більш зручному зберіганні та багатьох інших позитивних моментах, які є при здійсненні безготівкових розрахунків. Природно, що не можна забути і про фіскальної функції, яку здійснюють податкові органи, дотримуючись інтересів держави. І все-таки, чому ж господарюючі суб'єкти змушені відкривати рахунки в банках для ведення своєї діяльності?

Виявляється, зберігання вільних грошових коштів підприємствами, організаціями та установами повинно здійснюватися в банках на підставі пункту 1 Порядку ведення касових операцій в Російській Федерації (затв. листом ЦБ РФ від 4 жовтня 1993 р. № 18) – (далі – Порядок ведення касових операцій) . Саме цей документ регулює процедуру роботи з готівкою. Їм же встановлено, що основною формою розрахунків між підприємствами є безготівкова, а це значить, що для дотримання норм цього документа необхідно відкривати рахунок у банку.

У той же час це зовсім не означає, що організація не може мати готівку в касі і виробляти ними розрахунки. Розрахунки між юридичними особами (далі – юрособами), а також між юрособами та індивідуальними підприємцями, між підприємцями в рамках здійснення ними підприємницької діяльності можуть здійснюватися не тільки в безготівковому порядку, а й готівкою, а максимальний розмір таких розрахунків не повинен перевищувати 100 000 рублів в рамках одного договору (п. 1 вказівки ЦБ РФ від 20 червня 2007 р. № 1843-у). Тобто по касі можуть вироблятися як прибуткові, так і видаткові операції з готівкою. Максимальний розмір розрахунків готівкою в рамках однієї угоди, за винятком розрахунків з фізичними особами, обмежений, а їх залишок у касі не повинен перевищувати встановленого ліміту. Після відкриття рахунку за погодженням з керівниками підприємств банком встановлюється ліміт готівкових грошових коштів, які дане підприємство може мати в касі. Виняток становить зберігання понадлімітних сум для оплати праці, виплати допомоги по соціальному страхуванню і стипендій строком не більше трьох робочих днів. Понадлімітні суми в узгоджені терміни повинні здаватися в банк.

Хочеться відзначити, що встановлений Порядок ведення касових операцій прямо не вказує на обов'язок його виконання індивідуальними підприємцями, що є великим полем для судових розглядів. Центральний банк постарався виправити дане упущення в листі від 17 липня 2006 р. № 08-17/2540. У ньому він зазначив, що пункт 3 статті 23 Цивільного кодексу дозволяє застосовувати до підприємницької діяльності громадян правила, що регулюють діяльність юридичних осіб. І хоча законодавчо ця норма чітко не встановлена, не варто їй зловживати, тому що навіть при судовому розгляді арбітри найчастіше дотримуються такої ж позиції.

Відкриття рахунку

Отже, відкриття рахунку в банку є необхідною умовою для ведення господарської діяльності. Тільки за наявності рахунку в кредитній організації можливо здійснювати безготівкові розрахунки. Порядок їх здійснення регулюється Положенням про безготівкові розрахунки в Російській Федерації (затв. ЦБ РФ від 3 жовтня 2002 р. № 2-П – далі Положення № 2-П). Хочеться відзначити, що в даному нормативному акті знову не згадується про підприємців, зате є вказівка на те, що це Положення не застосовується при здійсненні безготівкових розрахунків за участю фізичних осіб.

Дійсно, безготівкові розрахунки з фізичними особами регулюються Положенням про порядок здійснення безготівкових розрахунків фізичними особами на території Російської Федерації (затв. ЦБ РФ від 1 квітня 2003 р. № 222-П). Але в ньому зазначено, що воно не застосовується щодо безготівкових розрахунків фізичних осіб, пов'язаних з підприємницькою діяльністю. Тобто знову з'являється нечіткість застосування норм Положення № 2-П при здійсненні безготівкових розрахунків підприємцями. Зате порядок відкриття та закриття банківських рахунків, встановлений інструкцією ЦБ РФ від 14 вересня 2006 р. № 28-І (далі – Інструкція № 28-І), поширюється і на юридичних осіб, і на індивідуальних підприємців, і навіть на фізичних осіб, що займаються приватною практикою.

У ній визначено, що відкриття банківського рахунку проводиться на підставі укладення договору банківського рахунку та подання всіх документів, визначених законодавством Російської Федерації. Це пов'язано з тим, що організації, які здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, зобов'язані ідентифікувати особу, яка знаходиться на їх обслуговуванні (подп. 1 п. 1 Федерального закону від 7 серпня 2001 р. № 115-ФЗ «Про протидію легалізації (відмиванню ) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму », Положення про ідентифікацію кредитними організаціями клієнтів і вигодонабувачів з метою протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму (затв. ЦБ РФ від 19 серпня 2004 р. № 262-П) (далі – Положення № 262-П).

Вся процедура відкриття рахунку розробляється в кожному кредитному установі самостійно з урахуванням вимог нормативних документів та затверджується в банківських правилах. Вони є внутрішнім документом і визначають основні положення про організацію роботи банку.

У той же час обов'язковий перелік документів, що подаються господарюючими суб'єктами при відкритті банківського рахунку (далі – рахунки), встановлює глава 4 Інструкції № 28-І. Для відкриття рахунку в банку видаються оригінали документів або їх копії, засвідчені в порядку, встановленому законодавством. Банківські правила можуть передбачати можливість завірення копій посадовою особою банку, а також подання копій, завірених клієнтом (п. 1.11 Положення № 262-П).

Так, юридичні особи, створені відповідно до законодавства РФ, представляють в банк:

а) свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи;

б) установчі документи юридичної особи.

Юридичні особи, що діють на основі типового статуту, який затверджується Урядом РФ, що діють на основі типових положень про організації та установи відповідних типів та видів, що затверджуються Урядом РФ, і розроблюваних на їх основі статутів, що діють на основі типового положення і статуту, подають зазначені документи.

Органи державної влади, органи державної влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування представляють законодавчі та інші нормативні правові акти, прийняті в установленому законодавством порядку рішення про їх створення та правовий статус;

в) ліцензії (дозволу), видані юридичній особі у встановленому законодавством порядку на право здійснення діяльності, що підлягає ліцензуванню, якщо дані ліцензії (дозволу) мають безпосереднє відношення до правоздатності клієнта укладати договір банківського рахунку відповідного виду;

г) картка (додаток до Інструкції ЦБ РФ № 28-В);

д) документи, що підтверджують повноваження осіб, зазначених у картці, на розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на банківському рахунку, а коли договором передбачено посвідчення прав розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на рахунку, з використанням аналога власноручного підпису, документи, що підтверджують повноваження осіб, наділених правом використовувати аналог власноручного підпису;

е) документи, що підтверджують повноваження одноосібного виконавчого органу юридичної особи;

ж) свідоцтво про постановку на облік в податковому органі.

Розрахунковий рахунок індивідуальному підприємцю чи фізичній особі, що займається в установленому законодавством порядку приватної практикою, може бути відкритий при поданні:

а) документа, що посвідчує особу фізичної особи;

б) картки (додаток до Інструкції ЦБ РФ № 28-В);

в) документів, що підтверджують повноваження осіб, зазначених у картці, на розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на банківському рахунку (якщо такі повноваження передаються третім особам). Якщо договором передбачено посвідчення прав розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на рахунку, з використанням аналога власноручного підпису, подаються документи, що підтверджують повноваження осіб, наділених правом використовувати аналог власноручного підпису; г) свідоцтва про постановку на облік в податковому органі;

д) свідоцтва про державну реєстрацію як індивідуального підприємця;

е) ліцензій (патентів), виданих індивідуальному підприємцю чи особі, що займається приватною практикою, у встановленому законодавством порядку, на право здійснення діяльності, що підлягає ліцензуванню (регулюванню шляхом видачі патенту). Нотаріус надає документ, що підтверджує наділення його повноваженнями (призначення на посаду), що видається органами юстиції суб'єктів Російської Федерації, відповідно до законодавства.

Адвокат надає документ, що засвідчує реєстрацію адвоката в реєстрі адвокатів, а також документ, що підтверджує установа адвокатського кабінету.

Крім цього банк може зажадати заповнити анкету, складену відповідно до вимог Положення № 262-П, а також додаткові документи, наприклад виписку з ЕГРЮЛ, відомості про присутність або відсутність за своїм місцезнаходженням виконавчого органу (можливо, документи на право власності нерухомого майна або договір оренди), поштову адресу, номери контактних телефонів і факсів, відомості про коди статистики та інші документи відповідно до банківськими правилами. Відкриття особового рахунку фіксується в книзі реєстрації відкритих рахунків не пізніше робочого дня, наступного за днем укладення відповідного договору банківського рахунку, вкладу (депозиту). Обов'язок банку про повідомлення клієнта про відкриття або закриття рахунка визначається договором.

(Повний текст статті читайте в журналі «Практична бухгалтерія» № 1 за 2010 рік)