Про перехід на ССО і не тільки. Частина перша

У Москві 18 вересня 2009 року відбувся семінар, організований журналом «спрощення», на тему «Перехід на ССО з 2010 року: готові рішення». Учасникам семінару надавалася можливість включити до анкети з одного питання, на який експерти обіцяли відповісти на сторінках видання. Відзначимо, що питання задавали не тільки бухгалтери організацій, які планують переходити на спрощену систему, а й ті, хто працює на підприємствах, де вона вже застосовується ПДВ з авансів

Ads

Збираємося в 2010 році перейти на ССО. Підкажіть, будь ласка, як бути з ПДВ, перерахованих до бюджету з отриманого авансу, якщо до нового року ми не встигнемо відвантажити товар?

Згідно з пунктом 1 статті 167 НК РФ база з ПДВ визначається на дату першого з подій, що відбулися – відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг) або отримання плати. Тому організації на загальному режимі, отримавши аванс, нараховують ПДВ спочатку на нього, а відвантаживши товари (виконавши роботи, надавши послуги), – на вартість реалізованих товарів (робіт, послуг). Після цього ПДВ, сплачений з суми авансу, приймається до відрахування (п. 8 ст. 171 НК РФ).

Застосовують спрощену систему не є платниками ПДВ, крім деяких випадків (п. 2 і 3 ст. 346.11 НК РФ). Тому, якщо реалізація відбувається після переходу на загальний режим, нараховувати ПДВ на вартість товарів (робіт, послуг) не потрібно. З одного боку, це добре, але, з іншого – погано, не можна використовувати податкові відрахування. Значить, прийняти до відрахування ПДВ, сплачений з авансів, організація в цьому випадку не має права.

І все ж є вихід. Рекомендація міститься в пункті 5 статті 346.25 НК РФ. Продавець, який, перш ніж змінити загальний режим на спрощений, перерахує і поверне покупцям (замовникам) частину авансу в розмірі ПДВ, може використовувати відрахування. Термін – попередній переходу податковий період, тобто IV квартал. У декларації з ПДВ (рядок 320 розділу 3) потрібно вказати суму податку, повернуту покупцям або замовникам, а крім того, внести запис до книги покупок. Інакше ПДВ, сплачений з авансу до бюджету, для оподаткування пропаде.

Посередництво і спрощена система

Наша організація в 2010 році переходить на ССО з об'єктом оподаткування доходи мінус витрати. Займаємося посередницькою діяльністю з участю в розрахунках. Будь ласка, поясніть, що потрібно буде відображати в Книзі обліку доходів і витрат.

При спрощеній системі обов'язково ведеться Книга обліку доходів і витрат (ст. 346.24 НК РФ). Її форма і порядок заповнення затверджено наказом Мінфіну Росії від 31.12.2008 № 154н. У документ записують показники господарських операцій, що впливають на податкову базу. Відповідно при об'єкті доходи мінус витрати це величина оподатковуваних доходів і врахованих витрат.

Відповідно до статті 346.15 НК РФ слід відображати доходи від реалізації (ст. 249 НК РФ) і позареалізаційні доходи (ст. 250 НК РФ). Надходження, згадані у статті 251 НК РФ, а також обкладаються податком на прибуток (у організацій) і ПДФО (у індивідуальних підприємців), у податкову базу не включаються.

Ви займаєтеся посередницькою діяльністю з участю в розрахунках. У підпункті 9 пункту 1 статті 251 НК РФ вказані гроші або інше майно, отримане посередником для виконання своїх зобов'язань. Отже, суми, перекладені на ваш розрахунковий рахунок, які потрібно сплатити за посередницьким договором, у Книзі обліку фіксувати не потрібно. Ваші доходи – посередницьке винагороду. Його ви і будете відображати на дату отримання (п. 1 ст. 346.17

НК РФ).

При спрощеній системі враховуються тільки ті витрати, які наведені в пункті 1 статті 346.16 НК РФ, але в Книгу обліку їх можна вписати, якщо виконані умови пункту 2 статті 346.17 НК РФ.

Платники ПДВ за власним бажанням

Дайте відповідь, чи зможе організація залишитися платником ПДВ, якщо перейде на спрощену систему? Боїмося, що якщо ми перестанемо видавати рахунки-фактури з виділеним ПДВ, то втратимо клієнтів.

Організації, які застосовують спрощену систему, не є платниками ПДВ (п. 2 і 3 ст. 346.11 НК РФ) і перераховують цей податок тільки при ввезенні товарів на митну територію РФ, а також у випадках, зазначених у статті 174.1 НК РФ. Тому оформляти рахунки-фактури з виділеним ПДВ, та й якісь інші, не потрібно. А за власним бажанням? Можна, звичайно, але слід пам'ятати наступне.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 статті 173 НК РФ той, хто не є платником ПДВ і видає покупцеві або замовникові рахунок-фактуру з ПДВ, повинен цей податок перерахувати до бюджету. Мало того, податківці наполягають, щоб подавалася декларація з ПДВ.

У той же час, на думку Мінфіну, в доходи, що обкладаються єдиним податком, включається вся сума, отримана від покупця або замовника, тобто разом з ПДВ (лист від 14.04.2008 № 03-11-02/46). Щоправда, позиція вищої судової інстанції інша (Визначення ВАС РФ від 08.06.2009 № ВАС-17472/08), і якщо ви готові сперечатися з податківцями, ризикніть і відображайте в податковій базі доходи за вирахуванням ПДВ.

Врахувати у видатках ПДВ, сплачений до бюджету, в будь-якому випадку не вдасться – даний вид витрат не згадано в переліку пункту 1 статті 346.16 НК РФ.

ПДВ, відновлюваний при переході на «спрощенку»

Допоможіть, будь ласка, розібратися. У 2010 році наша організація почне працювати на спрощеному режимі. Знаємо, що потрібно відновлювати і сплачувати до бюджету прийнятий до відрахування ПДВ по основних засобах і нематеріальних активів, що є на балансі до моменту переходу. У нас є майно, отражаемое на рахунку 08 у складі капітальних вкладень. ПДВ з його вартості прийнятий до відрахування. Чи знадобиться відновлювати податок, якщо до нового року майно не буде введено в експлуатацію?

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 статті 170 НК РФ при переході на спрощену систему платники податків зобов'язані відновити прийнятий до відрахування ПДВ по товарах (робіт, послуг), у тому числі основних засобів і нематеріальних активів. Робиться це в попередній переходу податковий період – в IV кварталі. Ви придбали (або побудували, виготовили) об'єкт, який надалі станете враховувати в складі основних засобів. Він вже не буде призначений для діяльності, що обкладається ПДВ, тому прийнятий до відрахування податок доведеться відновити і перерахувати до бюджету.

До книги продажів за IV квартал необхідно внести запис на підставі рахунку-фактури, за яким ПДВ ставилося до заліку, а відновлену суму вказати у декларації з ПДВ (рядок 190 розділу 3). Її можна включити до інших витрат, що враховуються в базі з податку на прибуток (подп. 2 п. 3 ст. 170 НК РФ).

Страхові внески

Поясніть, з якого часу доведеться перераховувати страхові внески з виплат працівникам після скасування ЕСН? Де про це йдеться?

Федеральний закон від 24.07.2009 № 212-ФЗ, згідно з яким ЕСН замінюється страховими внесками до позабюджетних фондів, набуває чинності 1 січня 2010 року (докладно про це розповідалося в статті «Страхові внески замість ЕСН: що чекає" спрощенців "» / / Спрощено -ка, 2009, № 10). У документі не згадано, що організації і підприємці на спрощеній системі звільняються від сплати страхових внесків. Отже, вони стануть їх перераховувати на загальних підставах. Сукупна ставка внесків з виплат фізичним особам – 34%, з доходів індивідуальних підприємців – 31,1%.

Щоправда, зазначені ставки вводяться лише в 2011 році, 2010 рік буде вважатися перехідним. У цей період від деяких страхувальників пільгових категорій, до яких відносяться і застосовують спрощену систему, будуть потрібні внески лише до Пенсійного фонду. Ставка внесків з виплат фізичним особам складе 14%. Та ж ставка передбачена для підприємців, які сплачують внески за себе, база для нарахування – вартість страхового року (12 МРОТ).

Облік запчастин і матеріалів

Основний вид діяльності нашої організації – автосервіс. У 2010 році перейдемо на ССО з об'єктом оподаткування доходи мінус витрати. Як потрібно буде враховувати запчастини для ремонту автомобілів?

При спрощеній системі відбиваються лише витрати, зазначені в переліку пункту 1 статті 346.16 НК РФ. У підпункті 5 згадані матеріальні витрати. Їх склад визначається в статті 254 НК РФ (п. 2 ст. 346.16 НК РФ), де, зокрема, позначені матеріали, використовувані при наданні послуг (подп. 1 п. 1). До них відносяться і автомобільні запчастини, тому на їх вартість дозволено знижувати податкову базу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 346.17 НК РФ витрати на сировину і матеріали списуються після оплати. Таким чином, коли опріходуете запчастини і погасіть заборгованість перед постачальником, ви зможете відразу врахувати їх вартість у витратах.

Перехід на ССО та бухгалтерський облік

Скажіть, будь ласка, як закриваються бухгалтерські рахунки при переході із загальної системи на спрощену?

Нічого особливого перед переходом на ССО робити не потрібно. Бухгалтерські рахунки закривають, як зазвичай, після закінчення року. Відзначимо лише один момент.

Згідно з пунктом 3 статті 4 Федерального закону від 21.11.96 № 129-ФЗ організації на спрощеній системі не зобов'язані займатися бухгалтерським обліком в повному обсязі. Досить вести облік по об'єктах основних засобів і нематеріальних активів, і якщо в наступному році ви захочете скористатися пільгою, знадобляться дані тільки по їх об'єктів, щоб, як і раніше, нараховувати амортизацію і враховувати залишкову вартість. Однак так робити не радимо, і ось з якої причини. Розроблено законопроект, в якому ні про які послаблення для організацій на спрощеній системі не згадується, і якщо документ буде схвалений, вони будуть повинні вести повноцінний бухгалтерський облік. До того ж і зараз у деяких випадках без нього не обійтися (при виплаті дивідендів, розрахунку чистих активів і т. д.).

Забезпечувальний платіж за договором оренди

Наша організація застосовує ССО з об'єктом оподаткування доходи мінус витрати. Орендуємо приміщення під офіс. Перш ніж укласти договір оренди, ми перерахували забезпечувальний платіж. Чи зізнається він витратою?

Відповідно до пункту 1 статті 329 ЦК РФ виконання зобов'язань допустимо забезпечити неустойкою, заставою, майном боржника, поручительством, банківською гарантією, завдатком та іншими способами, передбаченими законодавством або договором.

Що таке завдаток, роз'яснено в пункті 1 статті 380 ГК РФ. Завдатком називається грошова сума, яку одна сторона видає інший в рахунок належних з неї за договором платежів як доказ того, що договір укладено і буде виконаний. Очевидно, ваш забезпечувальний платіж слід вважати завдатком.

На жаль, при спрощеній системі завдаток не є витратою, так як не включений до переліку пункту 1 статті 346.16 НК РФ. А перераховану орендну плату за офіс ви можете відображати в податковій базі згідно з підпунктом 4 пункту 1 статті 346.16 НК РФ.

Облік будматеріалів

Будівельна організація планує з 2010 року працювати за ССО з об'єктом оподаткування доходи мінус витрати. Сумніваємося, коли в цьому випадку відображати витрати на придбання будівельних та інших матеріалів – після оплати або після того, як підписано акти про приймання виконаних робіт (за формою № КС-2)?

У який момент можна списувати витрати при спрощеній системі, зазначено в пункті 2 статті 346.17 НК РФ. Вартість сировини і матеріалів враховується відразу після оплати (подп. 1). Правило поширюється на будь-які матеріали, в тому числі використовувані при будівництві. Значить, як тільки матеріали оприбутковані та оплачені, витрачені суми можна включити до податкової бази. Дата підписання акту про приймання виконаних робіт ролі не грає.