Правила податкової гри для імпортерів

Отже, організація уклала контракт на придбання товарів, оформила в банку паспорт імпортної зовнішньоекономічної операції, сплатила контракт. І ось настає момент, коли організація отримує повідомлення про те, що на її адресу прибутку довгоочікувані товари. Що ж слід робити далі?

Платимо

Ads

Після того, як перевізник, що доставив товари на митну територію Російської Федерації, представить митному органу документи та відомості, перелічені в статтях 73-76 ТК РФ, товари можуть бути розвантажені або перевантажені, поміщені на склад тимчасового зберігання, заявлені до певного митного режиму, або до внутрішнього митного транзиту. Вони повинні бути задекларовані не пізніше 15 днів з дня їх пред'явлення митним органам у місці їх прибуття на митну територію. Подати декларацію може або сама організація – покупець товарів (декларант), або митний брокер (посередник), що оформлює операції від імені та за дорученням декларанта (ст. 124 ТК РФ).

Митні збори і ПДВ повинні бути сплачені не пізніше 15 днів з дня подачі декларації, а збори за митне оформлення – до подачі цього документа або одночасно з нею (статті 329 і 357.6 ТК РФ).

Для сплати митних платежів організація може перерахувати кошти на рахунок митного органу авансом – як у рублях, так і в іноземній валюті (ст. 330 ТК РФ). Для того, щоб аванс перетворився на митний платіж (сплачене мито, суму ПДВ і т. п.), фірма повинна дати відповідне розпорядження митному органу. Випуск товарів для внутрішнього споживання можливе лише за умови сплати всіх необхідних мит і податків (ст. 149 ТК РФ).

Враховуємо

Бухгалтерський облік імпортних товарів ведеться за правилами, встановленими ПБО 5 / 01 «Облік матеріально-виробничих запасів». Товари приймаються до бухгалтерського обліку за фактичною собівартістю – нею визнається сума фактичних витрат організації на їх придбання, за винятком ПДВ і інших відшкодовуваних податків.

Собівартість імпортних товарів формується з урахуванням ввізних мит, витрат на транспортування та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з їх придбанням.

Бухгалтерське законодавство передбачає різні варіанти обліку транспортно-заготівельних витрат. Тому, вибравши один з них, організація повинна зафіксувати його в наказі про облікову політику для цілей бухгалтерського обліку.

Беручи до обліку товари, необхідно приймати до уваги, в який саме момент право власності на них переходить до покупця.

Укладаючи зовнішньоекономічний контракт для визначення умов транспортування товарів, вантажно-розвантажувальних робіт, страхування, зберігання вантажів в дорозі і т. д., сторони, як правило, керуються Правилами «Інкотермс». Дата переходу права власності повинна бути узгоджена умовами контракту. При цьому, якщо такий момент в договорі не передбачено, то перехід права власності вважається здійсненим за безпосередньої передачі товару або покупцю або його представникові, або транспортної організації – перевізнику.

Дата має значення!

Дата переходу права власності має значення для перерахунку вартості імпортованих товарів в рублі за офіційним курсом. Багато організацій помилково виробляють перерахунок таких операцій за датою ВМД, проставленою митними органами, хоча вона свідчить лише про перетин митного кордону РФ. Не можуть служити підставою для визначення такої дати і умови поставки товарів, зафіксовані в контракті відповідно до міжнародних термінами «Інкотермс».

Для цілей бухгалтерського обліку, зазначений перерахунок на рублі проводиться по курсу ЦБ, що діє на дату здійснення операції в іноземній валюті (пункт 6 ПБУ 3 / 2000). При цьому правила визначення дати здійснення окремих операцій в іноземній валюті для цілей бухгалтерського обліку наведені у ПБО 3 / 2000.

У процесі такого перерахунку можуть з'являтися курсові різниці, що виникають за операціями, які пов'язані з повним або частковим погашенням дебіторської або кредиторської заборгованості, вираженої в іноземній валюті.

Для цілей податкового обліку курсові різниці враховуються у складі позареалізаційних доходів і витрат (статті 250 і 265 частини другої НК РФ), при цьому дата отримання позареалізаційного доходу визначається відповідно до моментом переходу права власності на іноземну валюту при здійсненні валютних операцій. Що ж стосується доходів у вигляді позитивної курсової різниці по майну та вимогам (зобов'язанням), вартість яких виражена в іноземній валюті, то тут датою їх отримання вважається останній день поточного місяця (підпункт 7 пункту 4 статті 271 частини другої НК РФ).

Відповідно, датою здійснення позареалізаційних витрат визнається дата переходу права власності на іноземну валюту при здійсненні операцій з іноземною валютою, а також останній день поточного місяця – по видатках у вигляді від'ємної курсової різниці по майну та вимогам (зобов'язанням), вартість яких виражена в іноземній валюті ( підпункт 6 пункту 7 статті 272 частини другої НК РФ).

Таким чином, бухгалтерам необхідно чітко відслідковувати, яким чином у контракті обговорено перехід права власності на товари.

посилання на закон

Товари, що ввозяться на територію Російської Федерації для перепродажу в Росії (використання у виробничій діяльності), оформляються у митному режимі випуску для внутрішнього споживання (ст. 163 Митного кодексу РФ). Товари випускаються після сплати митних зборів і зборів, податків та дотримання всіх обмежень, встановлених законодавством Російської Федерації (ст. 164 ТК РФ).

Віднімаємо

Суми ПДВ, сплачені митному органу при ввезенні товарів в режимі випуску для внутрішнього споживання, підлягають відрахуванню на підставі ст. 171 НК РФ. Відрахування цього податку проводиться на підставі документів, що підтверджують його фактичну сплату при ввезенні товарів (ст. 172 НК РФ).

Правила ведення журналів обліку, отриманих і виставлених рахунків-фактур, книг покупок і книг продажів при розрахунках з податку на додану вартість свідчать, що в книзі покупок необхідно зареєструвати митну декларацію на ввезені товари та платіжні документи, що підтверджують фактичну сплату ПДВ митному органу.

Щоб підтвердити права на відрахування цього податку, організації потрібно мати два документи – митну декларацію і платіжне доручення на перерахування коштів митному органу.

Податковий кодекс встановлює дуже чіткі підстави для прийняття до відрахування ПДВ, сплаченого при ввезенні товарів на митну територію РФ. Такими умовами є:

  • фактичне переміщення товарів через митний кордон Російської Федерації;
  • сплата ПДВ митним органам;
  • прийняття імпортованих товарів на облік;
  • умова, згідно з яким імпортований товар придбаний для здійснення операцій, які обкладаються ПДВ, або для перепродажу.

увагу

У міжнародних правилах тлумачення торговельних термінів «Інкотермс» сформульовані базисні умови поставок, що визначають момент переходу ризиків випадкової загибелі товарів з продавця на покупця. Згідно з «Інкотермс», всі терміни, що визначають базисні умови поставок, розділені на чотири групи таким чином, що кожна наступна передбачає зменшення обов'язків покупця (імпортера). Момент переходу права власності цими правилами не визначається. Дата переходу права власності на товар повинна бути узгоджена в контракті.

Рогатки від податкової

Зауважимо, що інспектори дуже суб'єктивно трактують норми Податкового кодексу і нерідко відмовляють у відрахуванні ПДВ імпортерам. Наведемо деякі формулювання, що фігурують у відмовах податкових органів:

1. Проблеми з підтвердженням сплати ПДВ митному органу, особливо якщо платежі вносилися авансом. Щоб такої ситуації не виникло, митні органи можуть проставити на зворотному боці платіжних доручень на перерахування авансів відмітку з вказівкою номера митної декларації та суми витрачених авансових платежів. Така позначка повинна бути завірена особистою номерною печаткою та підписом працівника митного органу. Вона буде підтвердженням фактичної сплати суми ПДВ при ввезенні товарів.

2. Якщо організація користується послугами митного брокера (ст. 124 ТК РФ), то всі митні платежі, включаючи ПДВ, на рахунок митниці переводить брокер, а організація перераховує необхідні грошові кошти безпосередньо йому. У даній ситуації податкові органи можуть відмовити організаціям-імпортерам у відрахуванні ПДВ на тій підставі, що при ввезенні імпортних товарів митні платежі, включаючи даний податок, сплачуються не самою організацією, а за її дорученням третьою особою, тобто брокером. У цьому випадку важливо включити в договір наступні положення: організація своєчасно відшкодовує брокеру суми понесених ним витрат по сплаті митних чи інших платежів; є платіжні доручення на відшкодування брокеру витрат по сплаті ПДВ.

3. У фірми є дебіторська заборгованість по поставлених товарах. Однак у такій ситуації судді займають бік платника податків, відзначаючи, що виконання або невиконання контрагентами зобов'язань по оплаті імпортних товарів не регламентується податковим законодавством.

4. Мала середньооблікова чисельність працівників товариства, мінімальний розмір статутного капіталу, відсутність ліквідного майна на балансі товариства. При цьому судді також заперечують податківцям, вказуючи, що дані обставини не можуть бути підставою для відмови у відрахуванні ПДВ, так як це не передбачено російськими законами.

5. На день прийняття рішення ИФНС про відмову у відрахуванні податку від митниці не надійшли відомості, що підтверджують факт сплати товариством сум ПДВ при ввезенні товарів на територію РФ. Однак відповідь митниці на запит інспекції не має правового значення в рамках застосування норм НК РФ про податкових відрахуваннях. Тому таку причину відмови контролерів можна оскаржувати в суді.

6. У організації відсутні товаросупровідні документи (коносаменти, CMR), що підтверджують факт отримання імпортного товару.

7. Прийняття імпортованих товарів на облік вироблено без оформлення актів про приймання товарів (ТОРГ 1). Однак арбітри вважають, що підтвердженням ввезення товару є ВМД, а не акт приймання товарів.

8. Неподання організацією документів, що підтверджують наявність власних або орендованих складських приміщень. ИФНС вважає, що в такому випадку фірма не підтвердила факт отримання та оприбуткування імпортованого товару. Це положення є дуже спірним, оскільки право імпортера на застосування податкових відрахувань не залежить від наявності у нього складських приміщень.