Поступка кредитного боргу іноземцем

За договором поступки права вимоги фірма може виступати як продавцем прав, так і їх покупцем. Причому остання роль може виконуватися нею епізодично, а може і перерости в повноцінний бізнес. Однак у будь-якому випадку компанії необхідно розібратися в особливостях податкового обліку договору цесії. Деякі з них недавно стали предметом розгляду фахівців Мінфіну Відступлення прав за кредитним договором: бути чи не бути?

Ads

Відповідно до положень статей 1 і 5 Закону від 2 грудня 1990 р. № 395-1 «Про банки і банківську діяльність» виключне право на здійснення операцій з розміщення від свого імені на умовах повернення, платності і терміновості грошових коштів, залучених у вигляді внесків фізичних і юридичних осіб, належить тільки банку. Іншими словами, видача кредитів – прерогатива лише кредитних організацій, що мають відповідну ліцензію Центрального банку Росії. Зрозуміло, що при цих умовах подібні права банк не має права поступатися звичайної комерційній фірмі. Але чи поширюється це правило на ситуацію, коли кредит вже виданий і за договором цесії передається лише право вимоги повернення основного боргу і відсотків?

Довгий час судова практика по даній проблемі була суперечлива: чи мали місце як позитивні, так і негативні рішення. Головні аргументи суддів проти розглянутого виду угоди полягали в наступному:

  • поступка банком прав за кредитним договором порушує як баланс інтересів учасників кредитного зобов'язання, так і права вкладників;
  • кредиторами за кредитними договорами згідно з пунктом 1 статті 819 Цивільного кодексу можуть бути лише банки або інші кредитні організації.

Проте в інформаційному листі від 30 жовтня 2007 р. № 120 Президія Вищого Арбітражного Суду визнав ці аргументи непереконливими. Так, у пункті 2 цього документа вищі арбітри прямо вказали, що поступка банком прав за кредитним договором юридичній особі, яка не є кредитною організацією, не суперечить законодавству. Обгрунтували свою позицію судді тим, що дана операція не належить до числа банківських, зазначених у статті 5 Закону «Про банки і банківську діяльність». Згідно з цією нормою, зазначили вони, ліцензія необхідна лише для здійснення діяльності з видачі кредитів за рахунок залучених коштів. Отже, підкреслили служителі Феміди, як тільки грошові кошти видані, ліцензована діяльність банку вважається реалізованою. Одночасно ні Закон, ні стаття 819 ЦК не містять вказівок на те, що реалізації прав кредитора за кредитним договором можлива тільки кредитною організацією. А значить, ніщо не заважає банку поступитися правом вимоги на повернення грошових коштів звичайної комерційної організації. Крім того, додали арбітри, будь-який договір, у тому числі цесії, якщо тільки з нього самого, іншого закону чи нормативного акту не випливає зворотне, передбачається оплатним (п. 3 ст. 423 НК). А раз банк за угодою про відступлення прав отримує зустрічне майнове надання від фактор, то про яке порушення прав вкладників може йти мова?

Таким чином, фірми, які уклали з банком подібний договір цесії, можуть не побоюватися, що угода буде визнана нікчемною. Залишається тільки розібратися з нюансами оподаткування. У листі від 26 червня 2008 р. № 03-07-08/154 представники головного фінансового відомства розглянули ситуацію, коли кредитний борг купується російською компанією в іноземної організації.

Податок на прибуток

Права вимоги кваліфікуються Цивільним кодексом як майнові. При цьому стаття 384 Кодексу передбачає, що право первісного кредитора переходить до нового позикодавцю у тому обсязі і на тих умовах, які існували до моменту переходу права вимоги. Іншими словами, новому кредитору передаються всі права, щоб забезпечити виконання зобов'язання, тобто повернення кредиту, а також інші пов'язані з вимогою права, у тому числі на несплачені відсотки. Таким чином, як сума основного боргу, так і сума відсотків, нарахованих до моменту переходу права вимоги за кредитом, включаються в обсяг уступаемого права, виходячи з якого визначається і його вартість. Відповідно, відобразити у складі позареалізаційних доходів цессионарию необхідно лише відсотки, які нараховуються вже з моменту набуття права вимоги (п. 6 ст. 250 НК). Власне, за великим рахунком, з якою організацією – російської або іноземній – фірма уклала договір цесії, в даному випадку значення не має. Ця обставина важлива лише для цедента, оскільки згідно з пунктом 2 статті 309 Податкового кодексу, доходи, отримані іноземною організацією від продажу майнових прав на території нашої країни, податком на прибуток не обкладаються. Правда, правило діє лише у випадку, якщо у закордонній компанії немає в Росії постійного представництва.

ПДВ

Згідно з пунктом 1 статті 146 Податкового кодексу передача майнових прав визнається об'єктом обкладення ПДВ, але тільки в тому випадку, якщо вона здійснена на території Російської Федерації. При цьому необхідно враховувати, що відступлення права вимоги відноситься Кодексом до послуг, а оскільки подібні послуги не пойменовані у підпунктах 1-4.1 пункту 1 статті 148 НК, то місце їх реалізації буде визначатися за місцем здійснення діяльності організації, яка їх надала. Відповідно, в силу пункту 2 статті 148 НК територія Росії в даному випадку не може бути визнана місцем реалізації майнових прав. Адже в ситуації, що розглядається цедентом є іноземна організація, не здійснює діяльність на території нашої країни. Отже, і операція з відступлення права вимоги в даному випадку ПДВ обкладатися не буде.