Податкові ревізії під прапором справедливості

Страшний сон будь-якого бухгалтера – це податкова перевірка. Часом фахівець, зіткнувшись з ревізором, потрапляє в ситуацію, коли він не знає, чи є та або інша дія податківця законним і як йому вести себе в певних випадках. Страшний сон будь-якого бухгалтера – це податкова перевірка. Часом фахівець, зіткнувшись з ревізором, потрапляє в ситуацію, коли він не знає, чи є та або інша дія податківця законним і як йому вести себе в певних випадках. Допомогти нашим читачам розібратися з найцікавішими ревізійними моментами наважилися представники аудиторської компанії «АРТ-АУДИТ» – керівник юридичного департаменту Ольга Добрікова і керівник департаменту консалтингу Денис Сидоркін.

Ads

- Під час візиту до податкової інспекції інспектор перевірив нашу організацію по своїй базі. Після цього він повідомив, що в ИФНС відсутні декларації компанії з податку на прибуток за півроку і 9 місяців. Тепер податківець просить зробити завірені екземпляри і принести їх йому для введення в базу даних, хоча всі ці декларації вже були подані нами своєчасно (на документах є печатка ИФНС). Чи зобов'язана наша фірма представляти до податкової інспекції необхідні документи?

– Представити запитувані декларації для введення в базу даних податкового органу, перш за все, у ваших інтересах, і в даний момент у вас два варіанти дій. Перший – направити до податкової інспекції офіційний лист, в якому слід описати ситуацію, що склалася і вказати дату отримання інспекцією ваших декларацій з податку на прибуток. У цьому посланні також варто попросити податкове керівництво розібратися в ситуації, що склалася. Другий – направити до інспекції разом з супровідним листом копії зниклих декларацій за відповідні періоди з відміткою податкового органу про отримання, вказавши в супровідному листі, що декларації подаються повторно.

І пам'ятайте, якщо ви відмовитеся виконувати прохання податківця, надалі при зверненні в ИФНС у вас можуть виникнути серйозні проблеми. Наприклад, інспектори можуть відмовити вам у видачі довідки про відсутність заборгованості.

- У нашій компанії пройшла виїзна податкова перевірка по ЕСН і ПДФО, під час якої податківці запросили контактну інформацію по звільненим співробітникам, в тому числі їх телефони. Чи мають інспектори право вимагати такі дані? При отриманні будь-якої інформації від колишніх співробітників чи зможуть вони використати її як показання свідків?

– Відповідно до пункту 12 статті 89 Податкового кодексу «платник податків зобов'язаний забезпечити можливість посадових осіб податкових органів, які проводять виїзну податкову перевірку, ознайомитися з документами, пов'язаними з обчисленням і сплатою податків». При цьому в компанії можуть бути витребувані необхідні документи в порядку, встановленому статтею 93 Податкового кодексу. Крім того, відповідно до пункту 1 статті 90 Податкового кодексу як свідка для дачі показань податківці мають право викликати будь-яка фізична особа, якій відомі будь-які обставини, що мають значення для здійснення податкового контролю.

Проте варто враховувати, що показання свідка інспектори зобов'язані занести в протокол. Також слід звернути увагу, що форми Вимоги та Протоколу затверджені Наказом ФНС від 31 травня 2007 р. № ММ-3-06/338 @ «Про затвердження форм документів, що використовуються податковими органами при реалізації своїх повноважень у відносинах, регульованих законодавством про податки і збори ». Таким чином, порядок запиту будь-якої інформації в ході проведення виїзної податкової перевірки чітко регламентований. Порушення зазначеної процедури дає можливість компанії оскаржити дії податкового органу.

- Податкова інспекція під час перевірки вимагає подання ТТН, хоча на всі операції були пред'явлені накладні за формою ТОРГ-12. Наскільки правомірно дана вимога? Чи можемо ми не мати ТТН, так як не є перевізниками товару або кінцевими одержувачами?

– Податкові органи вимагають наявності ТТН для підтвердження витрат на транспортування товарно-матеріальних цінностей транспортною компанією, а іноді і для підтвердження самого факту транспортування. Згідно з постановою Держкомстату від 28 листопада 1997 р. № 78 «Про затвердження уніфікованих форм первинної облікової документації з обліку роботи будівельних машин і механізмів, робіт в автомобільному транспорті», товарно-транспортна накладна (форма № 1-Т) використовується для обліку руху товарно- матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом. Відповідно до вказівок щодо застосування і заповнення форм, ТТН складається вантажовідправником для кожного вантажоодержувача окремо на будь-яку поїздку автомобіля (з обов'язковим заповненням усіх реквізитів). Таким чином, виходячи з особливостей застосування та складання ТТН випливає, що ТТН формується продавцем у випадках, коли перевезення вантажу здійснюється транспортною компанією.

Якщо доставка придбаних товарно-матеріальних цінностей здійснена силами і за рахунок продавця, у компанії не виникає транспортних витрат на доставку і податковий орган не вправі вимагати від неї наявності ТТН. До речі, дана позиція побічно підтверджується судовою практикою (постанова Тринадцятого апеляційного суду від 3 жовтня 2007 р. № А56-10799/2007).

- 29 квітня в компанію подзвонили з податкової інспекції і повідомили про майбутню виїзної перевірки. Крім цього контролери вказали на необхідність відвідування ИФНС нашим директором для того, щоб він підписав якісь документи. Керівник фірми виконав прохання. Але податківці прийшли до нас лише 5 травня. Яку дату вважати початком перевірки – 29 квітня або 5 травня?

– Швидше за все 29 квітня вашому директору було вручено рішення про проведення виїзної податкової перевірки. Відповідно до пункту 8 статті 89 Податкового кодексу термін такої перевірки обчислюється з дня винесення рішення про її призначення і до дня складання довідки про її проведення. Враховуючи, що копію рішення про виїзну податковій перевірці вручається керівнику організації під розпис, слід перевірити дату винесення даного документа. Саме вона буде вважатися моментом початку перевірки незалежно від того, прийшли інспектори в організацію чи ні.

Також обов'язково потрібно пам'ятати, що в останній день перевірки керівнику організації повинна бути вручена під розпис довідка про проведену виїзної податкової перевірки. Дата складання цього документа буде терміном закінчення контрольних заходів.

- У ході камеральної перевірки податківці, крім представлених нами документів, зажадали додаткові відомості: як проводилася доставка використовуваного в переробці сировини та сертифікати якості на нього, папери, що підтверджують факт реєстрації фірми за юридичною адресою, і т. д. У разі неподання відомостей контролери погрожують запитати документи з податку на прибуток! Що робити, куди звернутися, щоб відстояти свої права?

– Відповідно до пункту 7 статті 88 Податкового кодексу при здійсненні камеральних перевірок податковий орган не має права витребувати у платника податків додаткові відомості та документи. Однак при подачі декларації з податку на додану вартість, у якій заявлено право на відшкодування податку, перевірка проводиться також на підставі інформації, представленої організацією відповідно до вимог законодавства. У даному випадку інспектор має право витребувати документи, що підтверджують відповідно до статті 172 Податкового кодексу правомірність застосування податкових відрахувань. Однак наведені в питанні приклади вимог фіскалів не відносяться до таких. І тому дії інспекторів не відповідають нормам податкового законодавства, що дає право компанії оскаржити їх у відповідності зі статтею 137 Податкового кодексу.

Скарга подається керівнику ИФНС або до вищестоящого податкового органу (п. 1 ст. 139 НК) в письмовій формі протягом трьох місяців з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав. До звернення можуть додаватися обгрунтовують його документи. Відповідно до пункту 3 статті 140 Податкового кодексу рішення за скаргою приймається у термін до одного місяця з дня її отримання. Про прийняте рішення податківці зобов'язані повідомити протягом трьох днів з дня його прийняття.

Журнал «Московський бухгалтер» № 11, червень 2008