Податки «на два фронти»

У масштабах сучасної економіки, а також внаслідок глобалізації, чималого числа фірм для ведення комерційної діяльності вже не вистачає «просторів нашої неосяжної Батьківщини». Багато хто з них починають працювати і за межами Російської Федерації. Фінансові аспекти ми залишимо економістам. А ось як бути бухгалтеру «глобалізованій» компанії?

Подвійна проблема

Для російських компаній, що здійснюють свою діяльність за межами Російської Федерації, дуже гостро стоїть проблема подвійного оподаткування. На міжнародному рівні вирішується вона шляхом підписання і ратифікації міжнародних договорів. Угоди про уникнення подвійного оподаткування передбачають розмежування повноважень договірних держав у сфері справляння податків. Тобто вони встановлюють правила, які регулюють оподаткування «своїх серед чужих» і «чужих серед своїх».

Ads
Як не пропустити залік?

Податковий кодекс (ст. 311 НК РФ) дозволяє російським компаніям зачитувати «іноземні» податки на доходи при сплаті податку на прибуток організацій. Проте слід враховувати, що такий залік можливий при дотриманні наступних умов:

  • зачитуємо податки ідентичні;
  • «Іноземний» оподатковуваний дохід включається в «російську» податкову базу по податку на прибуток;
  • сума до заліку не перевищує гранично можливу величину;
  • податок був фактично сплачено за кордоном;
  • у платника податків зібрані всі необхідні підтверджуючі документи;
  • з декларацією за «російським» прибуткового податку подається спеціальна декларація з іноземним податків.

Розглянемо кожне з умов докладніше.

Схожий – не схожий?

Першим і основним («золотим»!) Правилом для можливості проведення заліку є ідентичність «іноземної» і російського податків.

Як же визначити, чи є ці два податки братами-близнюками? Для цього треба визначити основні його елементи – наприклад, податок на прибуток передбачає звернення до 25 чолі Податкового кодексу – і порівняти їх з аналогічними даними для іноземного податку. Якщо основні принципи дотримані, то «чужий» податок можна сміливо приймати до заліку (не забуваючи про решту умовах). А ось якщо у «іноземної» податку недостатньо спільних рис з російським прибутковим податком, то, на жаль, прийняти до відрахування його не вийде.

Дохід – він і в Африці дохід

Говорячи про ідентичність зачитуємо податків, не можна не відзначити і спільність їх податкової бази. Тому треба пам'ятати, що залік може бути наданий по закордонних податках з доходів, одержуваних від джерел в іноземній державі (ст. 311 НК РФ).

Якщо дохід, отриманий за кордоном, не включається до оподатковуваного доходу російського прибуткового податку, то залік виробляти ні в якому разі не можна!

«Безмежний» залік

Слід пам'ятати і про обмеження на розміри сум, які можна прийняти до відрахування, адже іноземний податок не завжди повною мірою можна зарахувати в рахунок «місцевого». Всі (!) Угоди про уникнення подвійного оподаткування передбачають певні обмеження, і норми НК РФ тут не указ.

Отже, про розмір заліку. Сума зачитуємо податку не повинна перевищувати значення російського податку, обчисленого з такого доходу або капіталу в Росії відповідно до її податковими законами і правилами. Таке обмеження передбачено міжнародними договорами для того, щоб кошти, сплачені у країні з більш високою ставкою податку на прибуток, не пішли за заліку з російського бюджету.

Так, податок, сплачений за кордоном, не у всіх випадках можна прийняти до відрахування при сплаті цією організацією податку на прибуток «на Батьківщині». Обсяги коштів, які можна прийняти до заліку, бухгалтер російської компанії повинен обчислити самостійно.

Для розрахунку гранично можливої суми заліку передбачена наступна формула:

Гранична сума заліку обчислюється так: від суми доходів, отриманих за кордоном до утримання «іноземної» податку, відраховуються витрати, пов'язані з отриманням «іноземної» доходу. Отриманий результат множиться на ставку російського податку.

Обчислення проводиться окремо по кожному виду іноземного доходу. Точно так же аналітичний розрахунок граничних сум необхідно вести і по кожній державі, в якому отриманий дохід. Отримані таким чином цифри підсумовуються для розрахунку загальної граничної суми заліку.

Таким чином можна зробити висновки про те, що:

  • якщо гранична сума заліку більше фактично сплаченої в іноземній державі, то до відрахування приймається вся сплачена сума податку;
  • якщо гранична сума заліку менше фактично сплаченої за кордоном, то сума податку на прибуток зменшується тільки на обчислену граничну суму заліку.

Так, якщо російська компанія одержує доходи в країні, де ставка податку на прибуток перевищує 24%, то вона, на жаль, не може прийняти іноземний податок до заліку на суму такого перевищення. Тут вступає в силу принцип захисту російського бюджету від подвійного оподаткування.

А чи був податок?

Залік сплачених в іноземній державі податків проводиться у тому податковому (звітному) періоді, в якому він був фактично сплачено за кордоном. Це один з основних принципів усунення подвійного оподаткування.

Однак для отримання заліку недостатньо самої по собі інформації про те, що за кордоном податок сплачено. Відповідно до п. 3 ст. 311 НК РФ фірма зобов'язана надати документ, що підтверджує фактичну сплату прибуткового податку за кордоном. Якщо цю операцію виробляла сама компанія, то підтвердження потрібно завірити в іноземних податківців. Якщо ж у ролі податкового агента виступив зарубіжний партнер, то саме оформлене їм підтвердження про сплату необхідно надати російським податковим органам. Такими документами можуть бути платіжні доручення про сплату «іноземної» податку за межами Російської Федерації. Укомплектувати платіжки найкраще супровідним листом від контрагента, переведеним на російську мову. Зовсім не зайвим (а, може, і обов'язковим на думку податківців) буде супроводити документацію як перекладеної на російську випискою з відповідного закону іноземної держави, так і її текстом на мові оригіналу. Надати слід ту частину, де йдеться про основні ознаки податку і про податкову ставку.

Проте цих документів податківцям може здатися недостатньо. Тоді вони цілком можуть зажадати:

  • копії договору (контракту), на підставі якого російської організації виплачувався зарубіжний дохід;
  • копії актів здачі-приймання «іноземних» робіт (послуг);
  • документальне підтвердження від податкового органу іноземної держави про фактичне надходження податку, утриманого з доходів російської організації, до бюджету відповідної іноземної держави.

увагу

Для отримання вирахування необхідно вказати в декларації з податку на прибуток організацій суму зачитуємо податку, який було сплачено за кордоном

Скільки податків – стільки і декларацій

Проте самого по собі надання підтверджуючих документів для заліку недостатньо. Щоб отримати законний вирахування, необхідно вказати в податковій декларації з податку на прибуток організацій суму зачитувалася «іноземної» податку.

Але і це ще не все. Щоб зарахувати іноземний податок в рахунок сплати «місцевого», треба відзвітувати перед податківцями за особливою формою – подати до податкового органу за місцем взяття на облік Податкову декларацію про доходи, отриманих російською організацією від джерел за межами Російської Федерації. Форма цього документа затверджена наказом МНС Росії від 23 грудня 2003 р. № БГ-3-23/709 (форма по КНД 1151024). Проявивши милість у відношенні до своїх підопічних, податківці цим же наказом затвердили інструкцію щодо заповнення декларації.

Ніяких особливих складностей тут немає. В основну декларацію з податку на прибуток організацій з «іноземної» заноситься лише сума податкового заліку. Причому слід не лише вказати загальну суму зачитуємо податку, але і розподілити її по бюджетах.

Зверніть увагу, що «зарубіжна» декларація може бути представлена в податкові органи в будь-якому звітному (податковому) періоді незалежно від часу сплати (утримання) коштів в іноземній державі одночасно з подачею декларації з податку на прибуток організацій.

Таблиці та межі

«Іноземний» податок не завжди можна повною мірою зарахувати в рахунок «місцевого». Гранична сума відрахування визначається методом розрахунку

Від теорії до практики

Розглянувши основні принципи заліку іноземного прибуткового податку в теорії, розберемо методику дій більш докладно.

Приклад

Між Україною й Росією укладено та ратифіковано угоду про уникнення подвійного оподаткування (від 8 лютого 1995 р. «Про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків»).

Російська компанія ТОВ «РусПоліс» придбала офіс на території України в м. Одесі. Загальними зборами засновників вирішено здавати офісне приміщення в оренду компанії «Укртелеком». Сума орендної плати становить 7 000 доларів на місяць. У ТОВ «РусПоліс» на території України немає постійного представництва, тому «УкрТелеком» виступає в ролі податкового агента. Українська компанія утримує і сплачує до бюджету Україні:

  • податок на репатріацію доходів (аналогічний податку на прибуток). Його ставка складає в даному разі 15% (пільги не враховуються); – податок на додану вартість – 20%. Тут він не розглядається, але відобразити його слід.

Щомісяця «УкрТелеком» перераховує на валютний рахунок ТОВ «РусПоліс» 4 550 доларів США.

За 1-й квартал 2008 року компанія «УкрТелеком» сплатила податок на прибуток до бюджету України 31 березня 2008 року. А 31 березня курс Національного банку України був 4,855 гривні за 1 долар. Тому до бюджету України надійшло 5097,75 гривні. На цю ж дату 10 гривень за курсом Банку Росії коштували 46,7894 руб. Отже, ТОВ «РусПоліс» може зарахувати 1923 852,07 руб.

Бухгалтер ТОВ «РусПоліс» перевірив на ідентичність російському податку на прибуток український податок на репатріацію та зробив висновок, що провести залік можна. У Росії здача в оренду приміщень також обкладається податком на прибуток, тому російський бухгалтер також включив їх до декларації з податку на прибуток організацій. Потім був проведений розрахунок гранично можливої суми заліку – вона виявилася більше фактичної, тому зарахувати можна всю суму податку.

За перший квартал 2008 р. бухгалтер ТОВ «РусПоліс» здає в свою податкову інспекцію дві декларації з прибутку – російську і «іноземну», – додає до них витяг з українського податкового законодавства, податкові платіжки компанії «Укртелеком» та супровідний лист від податкового агента і … отримує відрахування!