ПДВ: передоплата зарахована за іншим договором

Оптова фірма отримала від покупця аванс у рахунок майбутнього постачання товару. Однак угода не відбулася. Пізніше прийшов лист від цього ж контрагента з проханням зарахувати сплачену суму в рахунок наступної поставки. У результаті аванс, сплачений за одним договором, зарахували як передоплату за іншим. У такому разі в оптовика можуть виникнути складнощі з ПДВ. Розібратися в ситуації допоможе наш матеріал Сплачений з авансу ПДВ відняти не можна Нагадаємо, що обов'язок продавця обчислити і сплатити до бюджету ПДВ при отриманні оплати (часткової оплати) в рахунок майбутньої поставки товарів за договором випливає з положень пункту 1 статті 154 Податкового кодексу РФ.

Ads

Але як бути зі сплаченим податком, коли на прохання покупця організація торгівлі зараховує отримані суми в якості оплати за іншим договором?

ПОЗИЦІЯ ЧИНОВНИКІВ Головний податковий документ передбачає тільки два випадки, коли обчислений з передоплати ПДВ приймається до відрахування:

– Після відвантаження товарів, в рахунок яких даний аванс був отриманий (п. 8 ст. 171 і п. 6 ст. 172 Податкового кодексу РФ);

– Після повернення передоплати покупцю внаслідок змін умов договору або його розірвання (п. 5 ст. 171 Податкового кодексу РФ).

Проте формально перекидання авансу не підпадає ні під перший, ні під другий випадок. Адже відвантаження товару тут не відбувається зовсім. І навіть якщо перший договір розірваний або його умови змінені, то передоплата покупцеві все одно не повертається. Отже, немає і підстав для податкового вирахування.

Таке трактування законодавства дозволяє податківцям відмовляти у відрахуванні ПДВ у подібних ситуаціях. Тим більше, що їх дії повністю збігаються з позицією фахівців Мінфіну Росії (лист від 17 вересня 2009 р. № 03-07-11/231).

АЛЬТЕРНАТИВНА ТОЧКА ЗОРУ Вищевикладена позиція не безперечна, і при бажанні торгова фірма може спробувати довести свою правоту. Якщо прохання покупця перекинути передоплату на інший договір пов'язана з розірванням першого контракту, залік авансу є фактично його поверненням. Правда, зобов'язання продавця по такому поверненню припиняється не перерахуванням грошових коштів, а заліком (ст. 410 Цивільного кодексу РФ).

Арбітражні судді також визнають правомірним відрахування ПДВ по авансу, який повернуто іншим, відмінним від грошового, способом. Про це свідчать постанови ФАС Поволзької округу від 16 жовтня 2007 р. № А65-17384/06, ФАС Західно-Сибірського округу від 20 квітня 2006 р. № Ф04-2278/2006 (21 647-А03-27).

Внесіть зміни … При отриманні авансу в рахунок майбутньої поставки торгова організація повинна виставити відповідні рахунки-фактури у двох примірниках (п. 3 ст. 168 Податкового кодексу РФ). Один з документів продавець передає покупцеві, а другий реєструє у книзі продажів (п. 16 і 18 Правил, затверджених постановою Уряду РФ від 2 грудня 2000 р. № 914).

… У РАХУНКУ-ФАКТУРИ Логічно припустити, що після перенесення авансових сум у торгової фірми знову виникає обов'язок обчислити ПДВ і виставити рахунок-фактуру, але вже по другому договором. Однак тут організації слід вчинити інакше.

У такій ситуації в «авансовий» рахунок-фактуру, який оформлений за першим контрактом, слід внести виправлення *. Зокрема, в графі «Найменування товару» вкажіть назву нової продукції (що підлягає реалізації за другим договором). А якщо у відношенні такої продукції застосовуються інші ставки з ПДВ (наприклад, 10% замість 18%), то змінити також доведеться і дані в графах «Податкова ставка» та «Сума податку».

* Не забудьте внести виправлення в примірник покупця.

Коригування треба завірити підписом керівника і печаткою торгової фірми із зазначенням дати їх внесення.

Відзначимо, що з точки зору наявності податкових ризиків даний порядок продавцям більш вигідний, ніж оформлення нових документів. Адже він позбавляє від необхідності ставити до відрахування ПДВ по рахунку-фактурі, який виписаний за першим контрактом. До того ж цей порядок узгоджується з позицією Мінфіну Росії, вираженої в листах від 17 вересня 2009 р. № 03-07-11/231 та від 18 листопада 2008 р. № 03-07-11/363. А значить, ризик виникнення претензій з боку податківців мінімальний.

Оформлення рахунку-фактури НА АВАНС

Спеціальна форма рахунку-фактури, який оформляється при отриманні передоплати, не затверджена. Тому у своєму листі від 6 березня 2009 р. № 03-07-15/39 Мінфін Росії рекомендував використовувати загальновстановленому форму цього документа.

Перелік реквізитів такого рахунку-фактури наведений у пункті 5.1 статті 169 Податкового кодексу РФ. Так, обов'язковими при заповненні є порядковий номер і дата виписки документа; найменування, адреса, ІПН продавця і покупця; номер платіжно-розрахункового документа; найменування товарів, що поставляються; сума оплати (часткової оплати); ставка і сума пред'являється покупцеві податку.

Причому в графі «Найменування товару» дозволяється використовувати узагальнена назва продукції (лист Мінфіну Росії від 9 квітня 2009 р. № 03-07-11/103).

… У КНИГУ ПРОДАЖУ Таке коригування необхідно виробляти в додатковому аркуші книги за той податковий період, в якому був зареєстрований рахунок-фактура до внесення в нього виправлень (п. 16 Правил).

Для цього підсумкові показники книги продажів за цей квартал спочатку переносять в перший рядок додаткового аркуша. У двох наступних рядках відображають дані анулюється документа і показники виправленого рахунки-фактури. Далі в рядку «Усього» підводиться підсумок по графах: з сум по рядку «Разом» віднімають (за графами) показники анульованого документа і додають суми з виправленого рахунки-фактури. Такі рекомендації викладені в листі ФНС Росії від 6 вересня 2006 р. № ММ-6-03/896 @.

Буває, що в результаті таких коригувань сума податку, яка підлягає сплаті до бюджету, змінюється. Найчастіше це відбувається внаслідок того, що товари, в рахунок оплати яких спочатку надійшла передоплата, оподатковуються за інших податкових ставок, ніж товари, в рахунок оплати яких даний аванс був зарахований. У цьому випадку торговій фірмі слід перерахувати свої податкові зобов'язання з ПДВ, представивши до інспекції уточнену декларацію.