Новий порядок взаємодії територіальних органів ПФР і страхувальників в 2010 р.

З 1 січня 2010 р. скасовується ЄСП, а повноваження з адміністрування страхових внесків до ПФР і ФОМС передаються територіальним органам ПФР. І хоча годину ікс ще не настав, багато бухгалтерів починають замислюватися про практичну реалізацію нововведень. Саме тому такий інтерес у читачів викликала інтернет-конференція з питань взаємодії територіальних органів ПФР і страхувальників у світлі змін законодавства (федеральні закони від 24.07.2009 № 212-ФЗ і 213-ФЗ). Для публікації ми вибрали типові питання, які наші читачі задавали заступнику начальника Головного управління ПФР № 3 по Москві і Московській області Тетяні Павлівні Бандюки Скасовується чи регресивна шкала і яка тоді база для обчислення страхових внесків буде передбачена?

Ads

І. Бекетова, м. Твер

База для нарахування страхових внесків у позабюджетні фонди встановлена в ст. 8 Федерального закону від 24.07.2009 № 212-ФЗ «Про страхові внески до Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування і територіальні фонди обов'язкового медичного страхування» (далі – Закон № 212-ФЗ).

База для нарахування страхових внесків для більшості роботодавців визначається як сума виплат та інших винагород, нарахованих за розрахунковий період на користь фізичних осіб. Платники страхових внесків визначають базу для нарахування страхових внесків окремо щодо кожної фізичної особи з початку розрахункового періоду після закінчення кожного календарного місяця наростаючим підсумком. Для більшості платників страхових внесків база для нарахування страхових внесків по кожній фізичній особі встановлюється в сумі, що не перевищує 415 000 руб. наростаючим підсумком з початку розрахункового періоду. З сум виплат та інших винагород на користь фізичної особи, що перевищують 415 000 руб. наростаючим підсумком з початку розрахункового періоду, страхові внески з 2010 р. стягуватися не будуть.

Гранична величина бази для нарахування страхових внесків буде щорічно індексуватися відповідно до зростання середньої заробітної плати в РФ. Розмір індексації визначається Урядом РФ.

Чи зміниться щось у порядку сплати страхових внесків до ПФР при перерахуванні грошових коштів через банк? Як зміняться санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків?

С. Симонов, м. Воронеж

При перерахуванні грошових коштів через банк передбачено, що страхові внески будуть перераховуватися на певні коди бюджетної класифікації Федерального казначейства. Це закріплено в ст. 18 Закону № 212-ФЗ. Конкретні КБК слід уточнити в територіальному управлінні ПФР за місцем реєстрації.

У разі несплати (неповної сплати) страхових внесків у встановлений термін обов'язок по їх сплаті виповнюється в примусовому порядку шляхом звернення стягнення на грошові кошти на рахунках платника страхових внесків – організації або індивідуального підприємця в банках (ст. 19 Закону № 212-ФЗ).

Стягнення страхових внесків здійснюється за рішенням органу контролю за сплатою страхових внесків шляхом направлення в банк, в якому відкриті рахунки платника страхових внесків – організації або індивідуального підприємця, доручення територіального органу ПФР на списання та перерахування необхідних грошових коштів з рахунків цього платника.

До прийняття рішення про стягнення орган контролю за сплатою страхових внесків надсилає платнику страхових внесків вимога про сплату недоїмки за страховими внесками, пені та штрафів.

Процедура примусового стягнення недоїмки буде здійснюватися щоквартально після подання розрахунків по нарахованих і сплачених страхових внесках. В даний час недоїмка стягується після подання річної декларації також шляхом направлення вимоги про добровільну сплату. Якщо платник не сплачує недоїмку добровільно, приймається рішення про примусове стягнення, яке надсилається платнику, а в службу судових приставів – постанова про стягнення недоїмки та нарахованих на неї пені з юридичних осіб у сумі 50 000 руб. і менше, з фізичних осіб – 5000 руб. і менше. Якщо суми недоїмки і пені перевищують названі межі, подається позов до арбітражного суду. Хоча й сьогодні ці процедури можуть здійснюватися територіальними органами Пенсійного фонду щокварталу на підставі авансових звітів, переданих їм територіальними органами ФНС Росії, із стягненням також через службу судових приставів або через суд.

Закон № 212-ФЗ надає територіальним органам ПФР право списання недоїмки, пені та штрафів інкасовим дорученням через банк. Для банку щодо своєчасного перерахування страхових внесків за наявності достатніх коштів у платника страхових внесків передбачені конкретні зобов'язання і санкції за їх невиконання (ст. 18, 24, 50 і 51 Закону № 212-ФЗ).

Несплата або неповна сплата сум страхових внесків в результаті заниження бази для їх нарахування, іншого неправильного обчислення страхових внесків або інших неправомірних дій (бездіяльності) платників страхових внесків тягне стягнення штрафу в розмірі 20% несплаченої суми страхових внесків. Дії, вчинені навмисно, тягнуть стягнення штрафу в розмірі 40% несплаченої суми страхових внесків

(Ст. 47 Закону № 212-ФЗ).

При сплаті страхових внесків до ПФР в 2008 р. допустила переплату. У результаті виникли проблеми з поверненням зайво сплаченої суми. Скажіть, будь ласка, що зміниться у зв'язку з передачею адміністрування страхових внесків до ПФР його територіальним органам? Складніше або простіше буде повернути переплату за новими правилами?

В. Антонова, головбух,

м. Нижній Тагіл

При виникненні подібних ситуацій повернути надміру сплачені суми, мабуть, буде простіше на підставі ст. 26 Закону № 212-ФЗ.

Залік або повернення сум надміру сплачених до Пенсійного фонду страхових внесків буде проводити територіальний орган ПФР за місцем обліку платника страхових внесків (ст. 27 Закону № 212-ФЗ). Територіальний орган фонду зобов'язаний повідомляти платнику про кожному відомому факті надмірної сплати страхових внесків та суму переплати протягом десяти днів з моменту виявлення такого факту. Після цього проведуть звірку і складуть двосторонній акт.

З 2010 р. сума надміру сплачених страхових внесків буде зараховуватися в рахунок майбутніх платежів на підставі письмової заяви платника страхових внесків за рішенням територіального органу ПФР, що приймається протягом десяти днів з дати отримання заяви платника або дати підписання акта спільної звірки сплачених страхових внесків. Платник може сам подати до органу контролю письмову заяву про залік суми надміру сплачених страхових внесків в рахунок погашення заборгованості по пені і штрафів.

Сума надміру сплачених страхових внесків підлягає поверненню за письмовою заявою платника страхових внесків протягом одного місяця з дня отримання територіальним органом ПФР такої заяви.

Суми надміру сплачених страхових внесків повертаються їх платника за наявності у нього заборгованості за відповідними пенями, а також штрафів, що підлягає стягненню, тільки після заліку суми надміру сплачених страхових внесків в рахунок погашення заборгованості.

Слід мати на увазі, що закон не допускає заліку надміру сплачених страхових внесків до бюджету одного державного позабюджетного фонду в рахунок майбутніх платежів платника страхових внесків, погашення недоїмки за страховими внесками, заборгованості по пені і штрафів до бюджету іншого фонду.

Є ще один істотний момент, про який повинні пам'ятати платники. Суми надміру сплачених страхових внесків до ПФР не повертаються, якщо за повідомленням територіального органу ПФР відомості про зайво сплачених страхових внесках представлені платником страхових внесків у складі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку й враховані (рознесені) ПФР на індивідуальних особових рахунках застрахованих осіб відповідно до законодавства РФ про індивідуальний (персоніфікованому) обліку в системі обов'язкового пенсійного страхування.

Заява про залік або повернення суми надміру сплачених страхових внесків може бути подано протягом трьох років з дня сплати зазначеної суми.

Куди треба буде здавати звітність по страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування за підсумками 2009 р. – у податкову інспекцію або в відділення ПФР?

Д. Проніна, м. Волгодонськ

Порядок подачі декларацій по страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування за 2009 р. встановлено у ст. 59 Закону № 212-ФЗ.

Платники представляють таку декларацію не пізніше 30 березня 2010 р. в податкові органи за формою, затвердженою наказом Мінфіну Росії від 27.02.2006 № 30Н. Податкова інспекція проведе камеральну перевірку декларації, після чого передасть інформацію про її результати до органів ПФР.

Поданням річної звітності по страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування присвячено також лист ФНС Росії 16.09.2009 № ШС-22-3/717 @ «Про форми звітності по ЕСН і страхових внесках за 2009 рік і зміну законодавства з 01.01.2010» (див. в «ЕЖ Досьє», 2009, № 40).

Що зміниться у поданні звітності по нарахованих і сплачених страхових внесках до ПФР у зв'язку зі скасуванням ЕСН?

Г. Северцева, м. Самара

Порядок подання звітності по страховим внескам наведено у п. 9 ст. 15 Закону № 212-ФЗ. Платники страхових внесків щоквартально до 1-го числа другого календарного місяця, наступного за звітним періодом, подають до територіального органу ПФР за місцем реєстрації розрахунок за нарахованими і сплаченими страховими внесками на обов'язкове пенсійне страхування в ПФР і на обов'язкове медичне страхування до фондів ОМС. Форма розрахунку ще не затверджена, її потрібно уточнити в територіальному органі Пенсійного фонду.

Зверніть увагу, що ст. 15 Закону № 212-ФЗ регламентує порядок подання відомостей про нарахування та сплату страхових внесків до ПФР. Що стосується індивідуальних відомостей, їх в 2010 р. будуть становити за 1-е і 2-е півріччя (ст. 12 Закону № 213-ФЗ), а з 2011 р. – щоквартально, одночасно з поданням розрахунку за страховими внесками.

У наступному році відповідно до ст. 61 Закону № 212-ФЗ платникам зі середньообліковою чисельністю працівників, на користь яких проводяться виплати і інші винагороди, що перевищує за попередній розрахунковий період 100 осіб, а також новоствореним (у тому числі при реорганізації) компаніям, у яких чисельність зазначених фізичних осіб перевищує названий межа, належить подавати розрахунки по нарахованих і сплачених страхових внесках до Пенсійного фонду в електронній формі з електронним цифровим підписом. З 2011 р. дана норма буде діяти відповідно до ст. 9 Закону № 212-ФЗ для організацій з чисельністю понад 50 чоловік.

Страхувальники повинні заздалегідь, до звітного періоду, укласти з територіальним органом Пенсійного фонду угоду про електронний документообіг.