Нове в розрахунках з ПДВ у 2009 році

Схоже, держава збирається і далі проводити податкову політику методом «батога і пряника». А як інакше пояснити прийняття Закону від 26 листопада 2008 року № 224-ФЗ, в якому ліберальні заходи щодо ПДВ спокійно співіснують з низкою жорсткостей?

Ads
Продаємо металобрухт

В даний час від обкладення ПДВ звільнено реалізація на території Росії брухту і відходів кольорових металів. Нагадаємо, що до 2008 року дана податкова пільга також застосовувалася також щодо чорних металів (подп. 24 п. 3 ст. 149 НК). Однак Законом від 17 травня 2007 року № 85-ФЗ її скасували.

З нового року чорні метали будуть «відновлені в правах» та їх реалізація знову перестане обкладатися цим податком. Про це йдеться в новій редакції підпункту 25 пункту 2 статті 149 Податкового кодексу.

Відзначимо, що при віднесенні раніше оподатковуваних ПДВ операцій до пільгових господарюючі суб'єкти повинні застосовувати той порядок визначення податкової бази, який діяв у момент відвантаження продукції. При цьому дата її оплати не грає ролі (п. 8 ст. 149 НК). А тому лом і відходи чорних металів, відвантажені в 2008 році, будуть обкладатися податком на додану вартість, а в 2009 році – ні.

Імпорт обладнання

Як відомо, ввезення на митну територію Росії технологічного обладнання, комплектуючих і запчастин до нього, що імпортуються в якості внеску до статутних (складеному) капітали організацій, не обкладається ПДВ. Правда, незабаром застосовувати цю пільгу стане набагато складніше.

Згідно з новою редакцією підпункту 7 статті 150 Кодексу звільнення від оподаткування «непрямим» податком передбачено тільки щодо обладнання, аналоги якого не виробляються в Російській Федерації. «Час ікс» настане в наступному кварталі, після затвердження урядом відповідного переліку (п. 3 ст. 9 Закону № 224-ФЗ). До цього моменту буде застосовуватися діючий порядок. Простіше кажучи, якщо постанова вступить в силу в 2008 році, то «нові правила гри» почнуть діяти вже з 1 січня 2009 року.

Про податкові агентах

Не обминули законодавці стороною і податкових агентів. З нового року фірми та підприємці будуть виступати в такій якості не тільки орендуючи державне і муніципальне майно, але і при отриманні об'єктів, не закріплених за ГУПамі (МУПамі, установами) і складових федеральної казни або казну суб'єкта РФ (муніципального утворення).

Податкову базу доведеться визначати окремо при здійсненні кожної операції з реалізації такого майна. Вона буде дорівнювати сумі доходу від передачі держвласності з урахуванням ПДВ. У цьому випадку податковими агентами стануть визнаватися господарюючі суб'єкти, які купили «цінний об'єкт» (нова редакція п. 3 ст. 161 НК). Покупців зобов'яжуть обчислити відповідну суму податку розрахунковим методом, утримати її з виплачуваних доходів та сплатити до бюджету.

Торкнулися зміни і комісіонерів, агентів і повірених, що реалізують продукцію іноземних осіб, не зареєстрованих в Росії як платників податків. Якщо раніше обов'язок податкового агента виникала тільки при продажу товарів, то з нового року на посередника ляже додаткове навантаження. Додатково до всього йому доведеться звітувати у разі реалізації «заморськими» контрагентами робіт, надання ними послуг і передачі майнових прав на території Російської Федерації. Про це йдеться в новій редакції пункту 5 статті 161 Кодексу.

При обчисленні суми податку в зазначених випадках податковим агентам не уникнути обов'язку щодо складання рахунків-фактур у порядку, встановленому пунктами 5 і 6 статті 169 Кодексу (нова редакція п. 3 ст. 168 НК).

Обов'язки податкового агента будуть виникати і при продажу майна за рішенням суду, в тому числі в ході проведення процедури банкрутства. «Почесний статус» покладається на органи, компанії або ПБОЮЛ, уповноважені здійснювати реалізацію зазначеного майна. Така вимога нової редакції пункту 4 статті 161 Кодексу.

Поряд з перерахованими посилення держава вирішила трохи «підсолодити пілюлю»: з 1 січня податкові агенти зможуть прийняти до відрахування ПДВ, якщо даний податок був сплачений ними за рахунок власних коштів у відповідності з главою 21 Кодексу. Підстава для таких дій – нова редакція пункту 3 статті 171 Кодексу, з якого виключено вимогу про утримання та сплату ПДВ з доходів платника податків («первісного продавця»).

Для учасників ЗЕД

Приємний сюрприз чекає на тих, хто займається експортом продукції. З нового року вони зможуть підтверджувати право на застосування нульової ставки по ПДВ шляхом подачі реєстрів митних декларацій. Відзначимо, що раніше це могли робити лише так звані традиційні експортери (лист МНС від 1 грудня 2000 р. № ВГ-6-03/909). Проте наказ ФНС від 21 жовтня 2004 року № САЕ-3-03 / 5 @ скасував дане поняття і анулював перелік таких осіб. Як підсумок – позбутися від «паперової тяганини» стало просто неможливо (лист ФНС від 17 жовтня 2005 р. № ММ-6-03/872 @).

Тепер же будь-яка фірма-експортер зможе представити:

  • при звичайному вивезення товарів в режимі експорту – реєстр митних декларацій, що містить відомості про фактично вивезених товари, з відмітками прикордонного митного органу Російської Федерації;
  • у разі експорту товарів на (через) територію держави – учасниці Митного союзу, з яким скасовано митний контроль, а також при експорті трубопровідним транспортом або по ЛЕП – реєстр митних декларацій з відмітками російської митниці, що підтверджують факт розміщення товарів під митний режим експорту.

Згідно з новою редакцією підпункту 3 пункту 1 статті 165 Кодексу порядок подання таких реєстрів повинен розробити Мінфін за погодженням з ФМС.

Ще один «подарунок» стосується строків подання виправдувальних документів. Якщо товари поміщені під митний режим експорту, міжнародного митного транзиту, вільної митної зони, переміщення припасів в період з 1 липня 2008 року по 31 грудня 2009 року, то фірма або бізнесмен зможуть збирати необхідні папери не 180 календарних днів, а на 90 днів довше. Про це йдеться у статті 3 Закону № 224-ФЗ.

Правда, в даному Законі не міститься вказівки на те, як вважати «бонусні» дні. За загальним правилом термін, визначений днями, обчислюється у робочих днях (п. 6 ст. 6.1 НК). Винятком є пряма вказівка на календарні дні. Отже, загальний термін для збору документів збільшений на 90 робочих днів, які відповідно до статей 111 та 112 Трудового кодексу не визнаються вихідними або святковими.

Аванси співають романси …

Без перебільшення можна сказати: найзначнішим зміною є можливість прийняття до відрахування ПДВ покупцями з передоплати, не чекаючи фактичного відвантаження продукції. Настільки «революційний посил» несе в собі новий пункт статті 171 Кодексу під номером 12.

На практиці це буде відбуватися таким чином: протягом п'яти календарних днів після отримання авансу продавець виставить покупцю рахунок-фактуру на дану суму. При цьому ПДВ доведеться визначати за розрахунковою ставкою (п. 1 і 3 нової редакції ст. 168 НК).

Відзначимо, що для оформлення рахунків-фактур за такими операціями передбачені особливі вимоги. Вони викладені в новому пункті 5.1 статті 169 Кодексу. Зокрема, повинні бути зазначені:

  • порядковий номер і дата виписки рахунку-фактури;
  • найменування, адресу та ідентифікаційні номери продавця і покупця;
  • номер платіжно-розрахункового документа;
  • найменування товарів, що поставляються (опис робіт, послуг), майнових прав;
  • сума оплати, часткової оплати в рахунок майбутніх поставок продукції;
  • податкова ставка;
  • сума податку, що пред'являється покупцеві, що визначається виходячи з застосовуваних ставок ПДВ.

Крім рахунки-фактури, для реалізації права на відрахування знадобляться документи, що підтверджують перерахування передоплати («платіжки») і договір, що передбачає сплату авансів. Про це йдеться в новому пункті 9 статті 172 Кодексу.

Згодом на момент відвантаження товарів продавець виставить рахунок-фактуру в звичайному порядку. У свою чергу покупець зможе прийняти усю суму ПДВ до відрахування. Правда, в цьому ж кварталі йому доведеться відновити до бюджету податок, прийнятий до відрахування з авансу. Податок потрібно буде відновлювати і в разі зміни умов договору (його розірвання), і при поверненні передоплати продавцем. Такі вимоги нового підпункту 3 пункту 3 статті 170 Кодексу.

Випробувати новинку «у справі» контрагенти зможуть, починаючи з 1 січня 2009 року. Саме з цієї дати набирають чинності ці зміни.

Негрошові розрахунки

Полегшили законодавці життя і любителям бартерних угод. При здійсненні товарообмінних операцій, заліків взаємних вимог, і використанні в розрахунках цінних паперів більше не знадобиться перераховувати уплачиваемую суму ПДВ окремим «платіжкою». Справа в тому, що відповідне положення пункту 4 статті 168, яка встановлює цей обов'язок, з нового року стане частиною історії.

Відповідно буде скасований і кореспондуючий пункт 2 статті 172 Кодексу, згідно з яким при використанні в розрахунках власного майна податок приймається до відрахування, тільки якщо він перерахований окремим платіжним дорученням. З 1 січня 2009 року «вхідний» ПДВ дозволено вичитати на загальних підставах (п. 1 ст. 172 НК), після прийняття товарів на облік і при наявності рахунку-фактури.

Ложкою дьогтю в цій бочці меду стануть перехідні положення, передбачені пунктом 12 статті 9 Закону № 224-ФЗ. Якщо негрошові розрахунки будуть здійснюватися в 2009 році, а фактичне відвантаження продукції відбулася до 31 грудня 2008 року включно, то заповнення окремої «платіжки» уникнути не вдасться.

Будуємо самі для себе

Держава приготував ще один «новорічний сюрприз» тим фірмам і підприємцям, які будують об'єкти господарським способом. Як відомо, виконання БМР для власного споживання є об'єктом обкладення податком на додану вартість (подп. 3 п. 1 ст. 146 НК).

В даний час відрахування сум ПДВ за такими роботами виробляються в міру сплати до бюджету податку, обчисленого з них. Однак з 1 січня 2009 року суми податку будуть прийматися до відрахування на момент визначення податкової бази з СМР, тобто на останнє число кварталу (п. 10 ст. 167 НК). Про це йдеться у пункті 5 нової редакції статті 172 Кодексу. Простіше кажучи, нарахування ПДВ та прийняття сум податку до відрахування буде відбуватися в одному і тому ж податковому періоді.

Необхідно пам'ятати про те, що пунктом 13 статті 9 Закону № 224-ФЗ передбачені перехідні положення. Вони стосуються сум податку, обчислених господарюючим суб'єктом і під час з 1 січня 2006 року до 1 січня 2009 СМР для власного споживання і не прийнятих до відрахування до настання нового року. Такі суми будуть прийматися до відрахування згідно з «старому» порядку.

Податковий контроль

Наостанок не можна не згадати про зміни, що стосуються «всіма любимого» заходи під назвою «камеральна перевірка декларації з ПДВ». В даний час виявлення в ході «камералкі» якого-небудь порушення податкового законодавства автоматично ставить хрест на відшкодуванні «безпроблемною» частини податку (до якої немає претензій).

Однак з нового року ревізорів зобов'яжуть вживати одне з таких рішень:

  • про відшкодування повністю суми податку, заявленої до відшкодування;
  • про відмову у відшкодуванні повністю суми податку, заявленої до відшкодування;
  • про відшкодування частково суми податку, заявленої до відшкодування, і рішення про відмову у відшкодуванні частково суми податку, заявленої до відшкодування.

Безсумнівно, це великий крок вперед у порівнянні з чинним порядком. Адже в даний час пунктом 3 статті 176 Кодексу передбачено тільки дві варіації: або відшкодувати (повністю або частково), або відмовити.

Таким чином, у новому році платник податків зможе відразу відшкодувати суму ПДВ, яка не оспорюється контролерами. Відзначимо, що це правило не має зворотної сили і буде поширюватися тільки на рішення ИФНС, винесені після 1 січня 2009 року. Це прямо передбачено пунктом 9 статті 9 Закону № 224-ФЗ.