Коли пред'явити ПДВ до відрахування?

Здавалося б, відповідь на це питання очевидна. Однак є нюанси Перш за все, необхідно виконати декілька умов.

Ads

По-перше, товари, роботи, послуги повинні бути придбані для здійснення операцій, визнаних об'єктами оподаткування. По-друге – прийняті до обліку. І, по-третє, повинен бути в наявності рахунок-фактура продавця, оформлений в установленому порядку (ст. 171, 172 НК РФ).

І незважаючи на те, що з 1 січня 2006 року оплата не є однією з умов податкового вирахування, в ряді випадків ПДВ можна прийняти до відрахування тільки після його оплати. Це стосується випадків ввезення товарів на митну територію РФ, сплати ПДВ податковим агентом, на відрядження та ін

Оскільки умови прийняття ПДВ до відрахування виконуються не одноразово, а іноді і в різні податкові періоди, то виконання останнього за датою умови та визначає період, коли податок можна пред'явити до відрахування.

Більш того, при отриманні запізненого рахунки-фактури і неможливість підтвердити дату його фактичного надходження в організацію платник податків повинен подати уточнену податкову декларацію за той податковий період, до якого і відноситься зазначений рахунок-фактура.

Однак, на думку окремих експертів, виконання умов, необхідних для пред'явлення ПДВ до відрахування, визначає момент, з якого платник податків це вправі зробити. Разом з тим це не заважає платнику податків заявити "вхідний" ПДВ до відрахування і в іншому податковому періоді. Підставою до таких міркувань є формулювання п. 1 ст. 171 НК РФ: "платник податку має право зменшити загальну суму податку … на встановлені цією статтею податкові відрахування".

Вищий арбітражний суд підтримав платників податків На думку автора, така конструкція норми дає право платнику податку вибрати – пред'являти ПДВ до відрахування чи ні. Недарма формулювання інших норм ст. 171 НК РФ (крім п. 1 ст. 171 НК РФ) починаються зі слів: "відрахуванням підлягають …". Тим самим можна припустити, законодавець вказав правила дії платника податків, який зробив вибір на користь пред'явлення ПДВ до відрахування.

Така ж конструкція використана законодавцем і в главі 23 "Податок на доходи фізичних осіб" щодо податкових відрахувань з ПДФО. При застосуванні стандартних, соціальних, майнових, професійних податкових вирахувань ніхто не заперечує, що зафіксоване в законі право платника податків може бути реалізовано на його розсуд.

Тим не менш, питання так і залишається неврегульованим, оскільки в окремих випадках дії податкових органів, роз'яснення Мінфіну Росії зобов'язують платників податків чинити саме так, відкладаючи податкове вирахування на більш пізній податковий період. Це стосується випадків відсутності у податковому періоді нарахованої суми ПДВ. У листі від 25.12.2007 N 03-07-11/642 Мінфін Росії вказав, що "податкові відрахування можливо зробити не раніше того податкового періоду, в якому виникає податкова база з податку на додану вартість і обчислюється сума податку". Разом з тим Вищий арбітражний суд в постанові від 03.05.2006 N 14996/05 підтвердив правомірність податкового відрахування в відсутність реалізації. Останнім часом терпиміше до платників податків при вирішенні цього питання стала Федеральна податкова служба. Вона рекомендувала податковим органам враховувати складається арбітражну практику.

У той же самий час податкові органи, встановивши допустиме співвідношення податкових відрахувань до суми нарахованого ПДВ, іноді негласно перешкоджають платникові податків у відображенні в податковій декларації реальних податкових відрахувань, що відносяться до конкретного податкового періоду.

А як трактують можливість вільного визначення платником податку періоду для пред'явлення ПДВ до відрахування арбітражні суди?

ФАС Західно-Сибірського округу в постанові від 27.04.2006 N Ф04-1484/2006 (21 849-А45-7) прийшов до наступного висновку. Нормами чинного податкового законодавства не передбачено, що факт пред'явлення до відрахування ПДВ у більш пізні податкові періоди, ніж ті, в яких платник податків отримав право на цей вирахування, є податковим правопорушенням.

У постанові ФАС Центрального округу від 17.01.2007 у справі N А48-621/06-18 зазначено, що п. 1 ст. 172 Кодексу передбачає саме право платника податків пред'явити до відрахування суми ПДВ, сплачені постачальникам товарів, робіт або послуг після їх прийняття платником податків на облік. Дана норма не містить заборони на пред'явлення до відрахування таких сум за межами податкового періоду.

До такого ж висновку дійшла ФАС Уральського округу в постанові від 27.03.2008 N Ф09 5407/07-С2 у справі N А76-29589/06. Більш того, на думку суду, застосування податкових відрахувань, на які платник податків має встановлене законом право, в більш пізньому періоді не призводить до зміни податкового обов'язку за відповідний податковий період і несплаті податку до бюджету. Хоча раніше цей же суд в постанові від 03.05.2007 N Ф09-3060/07-С3 вказував на неправомірність відображення сум податкових відрахувань в інших податкових періодах.

З незаконністю перенесення податкових вирахувань на інший податковий період погодилася і ФАС Московського округу в поста лення від 20.06.2006 N КА-А41/5301-06.

Неодноразово це питання розглядалося Вищим арбітражним судом.

Президія ВАС РФ, посилаючись на п. 2 ст. 173 НК РФ, у постанові від 07.06.2005 N 1321/05 прийшов до такого висновку. Якщо платник податків виявив факти невідображення (або неповного відображення) відомостей до раніше поданої декларації, то він має право внести необхідні зміни та доповнення до декларації того податкового періоду, до якого ці відомості і відносяться. Тим самим фактично вказавши на неможливість перенесення податкових вирахувань на більш пізні періоди.

Окремі експерти, приводячи постанову президії ВАС РФ від 31.01.2006 N 10807/05, говорять про зміну позиції вищої судової інстанції. Добре, звернемося до цього документа.

"Положення абзацу третього пункту 1 статті 172 Кодексу вказує тільки на право платника податків пред'явити до відрахування в повному обсязі суми податку на додану вартість, сплачені постачальникам основних засобів, після їх прийняття платником податку на облік і не містить заборони на пред'явлення до відрахування таких сум, сплачених при придбанні основних засобів, що використовуються при наданні платником податків послуг, перелічених у пункті 1 статті 164 Кодексу, за межами податкового періоду, в якому ці основні засоби були поставлені на облік ".

На думку автора, президія ВАС РФ підтримав платника податків, який переніс податкові відрахування по придбаним основним засобам, тільки тому, що зазначене майно купувалося для здійснення експортних операцій, щодо яких формувалася окрема податкова декларація.

Зовсім недавно президія ВАС РФ розглядав питання про період податкового вирахування за рахунками-фактурами, за якими внесені виправлення – сел тановленія від 04.03.2008 N 14227/07. Виносячи рішення, суд підтримав виведення першої інстанції про те, що суми податкових вирахувань підлягають відображенню в тому податковому періоді, в якому виконані умови, що визначають право платника податків на податкові відрахування – виробниче призначення придбаного товару, фактичну наявність, оприбуткування та оплата. І навіть виправлення рахунків-фактур не змінює момент пред'явлення ПДВ до відрахування. Таким чином, ВАС РФ ще підтвердив "ув'язку" податкового вирахування з податковим періодом, в якому виконані всі умови ст. 171 і 172 НК РФ.

Безумовно, питання залишається спірним. Але готовим сперечатися (а потім можливо й судитися з податковим органом) все ж таки можна спробувати самостійно вибрати той податковий період, в якому "вхідний" ПДВ можна пред'явити до відрахування.

Category: Налог  Tags: ,