Індексація «дитячих» виплат

З 1 липня 2008 року всі державні грошові допомоги для громадян, які мають дітей, підлягають індексації за спеціальним коефіцієнтом. Це вже другий перерахунок «дитячих» виплат, який необхідно зробити бухгалтерам у поточному році, і знову зробити це потрібно заднім числом

Що індексуємо?

Механізм індексації «дитячих» допомог вперше був введений законом від 1 березня 2008 р. № 18-ФЗ. Завдяки цим нормативним актом у законі від 19 травня 1995 р. № 81-ФЗ з'явилася нова стаття 4.2 «Порядок індексації та перерахунку державних допомог громадянам, які мають дітей». Серед згаданих у неї виплат, безпосередньо роботодавцем нараховуються такі:

Ads
  • одноразова допомога жінкам, які стали на облік в медичних установах у ранній термін вагітності, що виплачується у розмірі 300 рублів (ст. 10 закону № 81-ФЗ);
  • одноразова допомога при народженні дитини, що становить 8000 рублів (ст. 12 закону № 81-ФЗ);
  • щомісячну допомогу по догляду за дитиною, виплачується в розмірі 40 відсотків середнього заробітку співробітниці. При цьому мінімальний розмір становить 1500 рублів по догляду за першою дитиною і 3000 рублів – за другим і наступними дітьми, а максимальна межа таких виплат – 6000 рублів за повний календарний місяць (ст. 15 закону № 81-ФЗ).
У якому порядку?

Спочатку передбачалося, що індексувати «дитячі» допомоги необхідно, по-перше, виходячи з прогнозованого рівня інфляції, встановленого законом про федеральний бюджет (ст. 4 закону від 1 березня 2008 р. № 18-ФЗ), а по-друге – раз на рік. Як правило, до початку нового календарного року державний бюджет на відповідний період вже затверджено, а значить, визначений і необхідний показник інфляції. Таким чином, процедура індексації допомоги не повинна була в майбутньому доставити бухгалтерам особливого клопоту, якщо не рахувати того факту, що введена вона була в березні 2008 року, але поширюється на правовідносини, що виникли з початку року.

На момент вступу в силу закону № 18-ФЗ (3 березня 2008 року) уряд розраховував утримати інфляцію в поточному році на рівні 8,5 відсотка (закон від 24 липня 2007 р. № 198-ФЗ в редакції закону від 1 березня 2008 № 19-ФЗ). З поправкою саме на цей показник у березні поточного року необхідно було перерахувати як суми допомоги, які тільки належало виплатити, так і розмір таких виплат, вже перерахованих з початку року. По ідеї на цьому можна було й заспокоїтися, якби не одне але.

Інфляція – показник дуже примхливий, і трохи в світі фахівців, здатних точно передбачити його величину на майбутній рік. Власне кажучи, і уряд, маючи всіма інструментами для стримування інфляції, частенько переглядає свої прогнози і плани, пов'язані з цим явищем. Так, згідно з поправками, внесеними до бюджету законом від 22 липня 2008 р. № 122-ФЗ (далі закон № 122-ФЗ) прогнозований рівень інфляції на поточний рік становить вже 10,5 відсотків. У зв'язку з цим законодавцям довелося кілька підредагувати і порядок перерахунку «дитячих» допомог. Крім коригування показника інфляції в Законі «Про бюджет» з'явилося доповнення: встановити розмір індексації «дитячих» виплат з 1 січня 2008 року – 1,085, з 1 липня 2008 року – 1,0185. Одночасно законом від 14 липня 2008 р. № 110-ФЗ (далі закон № 110-ФЗ) були внесені зміни і до Закону «Про державну допомогу громадянам, які мають дітей». Тепер подібні виплати слід індексувати стільки разів, скільки передбачає закон про федеральний бюджет на черговий рік. Втім, прив'язки до рівня інфляції розмір індексації «дитячих» допомог від цього не втратив. Справа в тому, що якщо перемножити коефіцієнт, передбачений для перерахунку таких виплат з 1 січня 2008 року, і коефіцієнт, встановлений з 1 липня поточного року, то в результаті вийдуть ті самі 10,5 відсотків, в рамках яких кабінет міністрів має намір утримати інфляцію. Отже, в 2008 році розміри «дитячих» допомог складуть:

1. Одноразова допомога жінкам, які стали на облік в медичних установах у ранній термін вагітності, з урахуванням індексації:

з 1 січня 2008 року – 300 × 1,085 = 325,5 рубля;

з 1 липня 2008 року – 325,5 × 1,0185 = 331,52 рубля.

2. Одноразова допомога при народженні дитини з урахуванням індексації:

з 1 січня 2008 року – 8000 × 1,085 = 8680 рублів;

з 1 липня 2008 року – 8680 × 1,0185 = 8840,58 рубля.

3. а) Мінімальний розмір щомісячної допомоги по догляду за першою дитиною з урахуванням індексації:

з 1 січня 2008 року – 1500 × 1,085 = 1627,5 рубля;

з 1 липня 2008 року – 1627,5 × 1,0185 = 1657,61 рубля.

б) Мінімальний розмір щомісячної допомоги по догляду за другим і наступними дітьми з урахуванням індексації:

з 1 січня 2008 року – 3000 × 1,085 = 3255 рублів;

з 1 липня 2008 року – 3255 × 1,0185 = 3315,22 рубля.

в) Максимальний розмір допомоги з урахуванням індексації:

з 1 січня 2008 року – 6000 × 1,085 = 6510 рублів;

з 1 липня 2008 року – 6510 × 1,0185 = 6630,44 рубля.

Незважаючи на те, що самі законодавчі акти, які внесли зміни в порядок індексації, вступили в силу лише 18 (закон № 110-ФЗ) і 30 (закон № 122-ФЗ) липня, в підвищеному розмірі допомога повинна виплачуватися вже з 1 числа цього місяця . Як підкреслили в своєму листі від 25 липня 2008 р. № 02-10/07-7293 представники Фонду соціального страхування, це означає, що перераховані за липень без урахування індексації допомоги підлягають перерахунку.

Перерахунок

Що стосується одноразових допомог, пов'язаних з народженням дитини та ранньої постановкою на облік у медичних установах, то їх перерахунок не повинен викликати жодних складнощів. Досить просто проіндексувати вже виплачену суму. Єдине, на що звертають увагу фахівці ФСС – допомога при народженні дитини коригується з урахуванням інфляції лише в тому випадку, якщо чадо з'явилося на світло безпосередньо 1 липня або пізніше.

Приклад 1

2 липня 2008 в співробітниці ТОВ «Брілл» К. Сергєєвої народився син, у зв'язку з чим їй було виплачено допомогу у розмірі 8680 руб. Однак з урахуванням індексації з 1 липня воно має становити 8840,58 руб. Отже, Сергєєвої необхідно доплатити 160,58 руб. (8840,58 руб. – 8680 руб.)

Трохи складніше йде справа з посібником по догляду за дитиною. Справа в тому, що, як відзначають співробітники соцстраху в тому ж листі № 02-10/07-7293, застосування коефіцієнта індексації до самої сумі щомісячних виплат, що розраховується у відсотковому відношенні (40%) від середнього заробітку, законом не передбачено. У даному випадку з урахуванням інфляції коригуються лише мінімальний і максимальний межі такої допомоги. Таким чином, подібні виплати, перераховані в липні, можуть підлягати перерахунку лише в двох випадках.

Так, перерахувати посібник доведеться, якщо його сума не досягає проіндексованого з 1 липня мінімального розміру.

Приклад 2

Середній заробіток співробітниці ТОВ «Сурма» О. Копитінской становить 4075 руб. За липень їй виплачена допомога по догляду за первістком у розмірі 1630 руб. (4075 руб. × 0,4). Оскільки ця цифра менша проіндексованого з 1 липня мінімального розміру допомоги, то вона підлягає перерахунку. З урахуванням індексації подібна «дитяча» виплата не може бути менше, ніж 1657,61 руб. Отже, тепер перераховувати посібник Копитінской необхідно саме в цьому розмірі, а за липень потрібно доплатити 27,61 руб. (1657,61 руб. – 1630 руб.)

Другий випадок, коли допомога по догляду за дитиною, виплачене за липень, необхідно перелічити – якщо виплата здійснювалася по максимуму. Тоді посібник підлягає перерахуванню у процентному вираженні від середнього заробітку, але не вище проіндексованого максимального розміру.

Приклад 3

Середній заробіток співробітниці ЗАТ «Шлях» П. Гуджіевой становить 16 375 руб. За липень 2008 року їй було виплачено допомогу по догляду за другою дитиною з вищої ставкою 6510 руб. Проте 40 відсотків від її середнього заробітку насправді являє собою велику суму: 16 375 руб. × 0,4 = 6550 руб.

Таким чином, 40 відсотків від середнього заробітку Гуджіевой з 1 липня поточного року вже менше максимального розміру допомоги (6630,44 руб.), А значить, тепер їй слід перераховувати 6550 руб. щомісячно й доплатити за липень 40 руб. (6550 руб. – 6510 руб.)

У всіх же інших випадках проводити перерахунок немає ніякої потреби.

Приклад 4

Середній заробіток співробітниці ТОВ «Гудспід» К. Степенко становить 13 750 руб. За липень їй виплачена допомога по догляду за другою дитиною в розмірі 5500 руб. (13 750 руб. × 0,4). Оскільки дана сума більше проіндексованого мінімального розміру допомоги (3315,22 руб.) І не перевищує максимум (6630,44 руб.), То перерахунок проводити не слід.

Відзначимо, що конкретні терміни для перерахунку раніше виплачених «дитячих» допомог законодавство не встановлює. Тим не менш затягувати з вирішенням даної проблеми не варто: доплатити належне працівникам краще якомога швидше. При цьому в бухгалтерському обліку необхідно зробити такі записи:

Дебет 69-1 Кредит 70

– Донараховано допомога, що виплачується за рахунок коштів ФСС;

Дебет 70 Кредит 50

– Виплачена донарахована сума допомоги.

Якщо фірма застосовує загальний режим оподаткування, то на загальну суму доплат слід зменшити авансові платежі по ЕСН, що перераховуються до Фонду соціального страхування, за період, в якому фактично зроблено перерахунок. Фірми ж, які застосовують будь-якої спецрежим, можуть пред'явити таку суму до відшкодування з соцстраху.

Що ж стосується звітності, то за умови перерахунку допомоги до кінця вересня поточного року ніяких змін в неї вносити не доведеться. Справа в тому, що звітний період по ЕСН дорівнює кварталу (ст. 240 НК). Розрахункова відомість по коштах Фонду соціального страхування також представляється у ФСС щоквартально. Відповідно, і розрахунок авансових платежів, і форма № 4-ФСС будуть подаватися роботодавцями за підсумками III кварталу. Отже, в ній будуть відображені вже проіндексовані суми допомоги.