Добові при одноденних поїздках обкладати ПДФО?

Яблуко розбрату: у внутрішньому положенні прописано, що співробітникам при одноденних відрядженнях по країні компанія платить добові. Чи утримувати з них ПДФО? Чому це важливо: інспектори, посилаючись на те, що добові за одноденними відряджень законодавством не передбачені, можуть порахувати їх звичайним винагородою і на цій підставі оштрафувати компанію за те, що вона не втримала ПДФО.

Ads

Учасники форуму на сайті www.klerk.ru зійшлися на думці, що добові при одноденних відрядженнях можна передбачити в локальному акті. Але так і не прийшли до єдиної думки в суперечці про ПДФО.

ВЕРСІЯ № 1 ОДНОДЕННІ ДОБОВІ не звільнені від ПДФО

Одні фахівці упевнені, що добові при одноденних відрядженнях повинні обкладатися ПДФО у загальному порядку. Від податку звільнені лише компенсації, які передбачені законодавством, в тому числі і добові в межах норм. Але добові як компенсаційна виплата при одноденною відрядженні по країні законодавством як раз не передбачені (ст. 166, 168 ТК РФ, п. 11 Положення, затв. Постановою Уряду РФ від 13.10.08 № 749). Компанія, звичайно, може встановити своїми локальними актами які завгодно компенсаційні виплати. Але це будуть вже не добові, а додавання до зарплати.

ВЕРСІЯ № 2 ДОБОВІ ПДФО У БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ НЕ ОПОДАТКОВУЮТЬСЯ

Інші учасники обговорення вважають, що добові за одноденну відрядження ПДФО не обкладаються. У постанові № 749 встановлено лише мінімальні гарантії для співробітників, що відправляються в службові поїздки. Законодавство дозволяє компанії своїм локальним актом вводити додаткові компенсації, пов'язані з відрядженням. І якщо вона передбачила їх у внутрішньому становищі, то не повинна утримувати ПДФО з добових чинності пункту 3 статті 217 Податкового кодексу, скільки б не тривала відрядження.

НАШЕ ДУМКА ПРАВО НЕ УТРИМУВАТИ ПДФО КОМПАНІЇ ДОВЕДЕТЬСЯ ВІДСТОЮВАТИ

На жаль, чиновники вважають, що добові при одноденних відрядження не відносяться до компенсацій, передбачених законодавством. Навіть якщо вони закріплені в локальному акті компанії. І з них треба утримувати ПДФО. Таку думку висловили нам у ФНС Росії.

Судова практика також суперечлива. Є рішення на користь компаній (постанови федеральних арбітражних судів Північно-Західного округу від 13.03.08 № А56-17909/2007, Центрального округу від 27.05.08 № А62-4451/2007 і від 07.02.07 № А62-3895/06). Але є і на користь податківців (постанови федеральних арбітражних судів Уральського округу від 29.06.09 № Ф09-4274/09-С2, Волго-Вятського округу від 16.08.07 № А28-1084/2007-3/29). Так що безпечніше дотримуватися логіки чиновників.