Ділові взаємовідносини старих знайомих

На питання про тонкощі взаємодії з податковими органами відповідають експерти журналу «Розрахунок». Здравствуйте! Я бухгалтер підприємства, що займається торгівельною діяльністю. Нещодавно відправився до податкового органу для того щоб представити заяву про перехід на спрощену систему оподаткування. Інспектор прийняв документ, після чого я попросив поставити на другому примірнику відмітку про його прийняття. Однак, держслужбовець відмовив у моєму запиті. Чи правомірні дії співробітника фіскального органу? Заздалегідь вдячний.

Ads

Альберт Трифонов, м. Володимир

Відповідно до п. 1 ст. 346.13 НК РФ організації і індивідуальні підприємці, які виявили бажання перейти на спрощену систему оподаткування, подають у фіскальний орган за місцем свого знаходження (місцем проживання) заяву. Що стосується відмови інспектора, то на другому примірнику акредитуючої документа на прохання платника податків посадова особа зобов'язана поставити відмітку про його прийняття та датою подачі заяви. Таким чином, відмова співробітником податкового органу зроблений неправомірно.

Здравствуйте! Чи мають право податківці припиняти операції організації по рахунках в фінансово-кредитній установі у разі невиконання вимоги про подання документів у рамках податкової перевірки?

Анатолій Смирнов, генеральний директор, м. Якутськ

Відповідно до ст. 76 НК РФ податкова інспекція має право припиняти операції по рахунках у фінансово-кредитній установі, у разі якщо організація не виконала вимогу контролюючого органу про сплату податку до бюджету. Що стосується епізоду про призупинення операцій за рахунком, у зв'язку з ненаданням документів в ході податкової ревізії, то такий у зазначеній статті не зазначено. Таким чином, в такій ситуації фіскали не вправі зупиняти операції по рахунках, а, отже, їх дії виходять за рамки правового поля.

Аналогічні висновки підтримуються арбітражними судами (Постанови ФАС Західно-Сибірського округу від 11 квітня 2005 р. № Ф04-1876/2005 (10085-А46-31), від 11 квітня 2005 р. № Ф04-1875/2005 (10091-А46-31 ), від 28 березня 2005 р. № Ф04-1592/2005 (9795-А46-35).

Здравствуйте! Чи зобов'язана організація представляти податківцям документи для проведення камеральної перевірки, якщо відповідний запит направлений інспекцією після закінчення трьох місяців після здачі декларації?

Світлана Прохорова, бухгалтер, м. Сочі

Згідно зі ст. 88 НК РФ камеральна перевірка проводиться за місцем знаходження податкового органу на основі декларацій та документів, поданих платником податків. При цьому ревізори має право запитати у платника податків додаткові відомості, отримати пояснення та документи, що підтверджують правильність обчислення і своєчасність сплати податків. Причому всю необхідну документацію платник податків зобов'язаний подати у п'ятиденний термін у вигляді завірених належним чином копій.

Проте ст. 88 НК РФ встановлює строк, протягом якого повинна бути проведена ревізія. Він становить три місяці з дня подання платником податків декларації та документів, які є підставою для обчислення і сплати податку.

Таким чином, в даному випадку платник податків не зобов'язаний представляти необхідні контролюючим органом в рамках перевірки документи, оскільки після закінчення тримісячного терміну камеральна перевірка вважається завершеною.

Добрий день! В даний час на нашому підприємстві проходить податкова перевірка. У зв'язку з чим інспектори зажадали документи для ревізії. Все б нічого, тільки запитуваний період перевищує 3 роки. Чи вправі фіскальний орган вимагати дані за цей термін?

Костянтин Чорновухий, генеральний директор, м. Самара

Згідно зі ст. 87 НК РФ податкової перевірки можуть бути піддані тільки три календарних роки діяльності організації, що безпосередньо передували року проведення ревізії.

Таким чином, у разі проведення податкової перевірки в 2008 р. фіскальний орган має право вимагати документи, пов'язані з поточного періоду і до трьох років, попереднім 2008 р. (2007, 2006, 2005).

Здравствуйте! Наша організація зареєстрована на Заході м. Москви, а свою діяльність ми здійснюємо на Півночі міста. Наскільки часто податкова інспекція може проводити перевірки в частині застосування ККТ? Чи повинні касові апарати мати марки-пломби?

Світлана Андронова, бухгалтер, м. Москва

Перевірки виконання законодавства про застосування ККТ проводяться на контрольованій інспекцією території в загальному порядку (звичайні перевірки). Періодичність повторення ревізії визначається начальником інспекції. УФНС Росії по м. Москві вправі проводити повторні перевірки організацій та індивідуальних підприємців, раніше перевірених територіальними податковими органами.

Відповідно до Положення про реєстрацію контрольно-касової техніки, яка використовується організаціями та індивідуальними підприємцями, затвердженим Постановою Уряду РФ від 23 липня 2007 р. № 470, касовий апарат, включений до відповідного Державного реєстру і вживаний користувачами при здійсненні готівкових грошових розрахунків і (або) розрахунків з використанням платіжних карт, повинен мати марки-пломби встановленого зразка та документацію з експлуатації.