«Диктував» ознаки безоплатної передачі

Фірми та підприємці можуть бути переведені на сплату ЕНВД тільки щодо певних видів діяльності. У результаті «вмененщікі» змушені постійно задаватися питанням, чи відноситься отриманий ними дохід до «накинутого» бізнесу, або він повинен враховуватися в рамках загальної або спрощеної системи оподаткування. Приміром, який податок потрібно платити при безоплатному отриманні майна або майнових прав? Застосування спеціального режиму оподаткування у вигляді ЕНВД поширюється тільки на перелічені у пункті 2 статті 346.26 Податкового кодексу види підприємницької діяльності. Доходи і витрати, які організація або індивідуальний підприємець фактично отримує від таких видів діяльності, при розрахунку «вмененного» податку не враховуються. Вся справа в тому, що базою з цього податку визнається величина поставлений дохід, що розраховується виходячи зі встановленого значення базової прибутковості для цього виду діяльності та фізичного показника, які від реальних доходів і витрат фірми не залежать.

Ads

Зазначимо, що застосування ЕНВД звільняє організації та бізнесменів від сплати ряду податків, в тому числі від податку на прибуток та ПДФО. Однак таке звільнення стосується лише доходів, отриманих конкретно від того виду діяльності, щодо якої застосовується спецрежим. Вигода ж, отримана іншим способом, обкладається відповідно до загального режиму.

Тому у багатьох «вмененщіков» і виникає питання: яким чином їм слід обкладати такі позареалізаційні доходи, як безоплатно отримане майно або майнові права? На жаль, з даної проблеми навіть Мінфін до цих пір не виробив однозначної точки зору.

Платити …

Одне з думок Мінфіну, висловлена з даного питання, міститься в листі цього відомства від 15 серпня 2007 року № 03-11-04/3/324.

Фінансисти розглянули таку ситуацію. Організація займається роздрібною торгівлею і переведена щодо цього виду діяльності на ЕНВД. Вона отримує за договором безоплатного користування майно від свого єдиного засновника. Мінфінівці висловили думку, що в такому випадку у фірми виникає економічна вигода у вигляді права безоплатно користуватися цим майном, з якою вона зобов'язана сплатити податок на прибуток.

В обгрунтування своєї позиції представники фінансового департаменту посилаються на пункт 2 інформаційного листа Президії ВАС РФ від 22 грудня 2005 року № 98. У ньому говориться, що згідно з пунктом 8 статті 250 Податкового кодексу доходи у вигляді безоплатно отриманого майна, робіт, послуг і майнових прав відносяться до позареалізаційних. Поширюється це і на доходи від безоплатного користування майновим правом, в тому числі правом користування річчю. Виходячи з цього, фінансисти вважають, що економічна вигода організації у вигляді майнового права на торговельне обладнання, отримане в безоплатне користування, підлягає обкладенню податком на прибуток.

… Або не платити?

Існує з даного питання і інша точка зору представників фінансового відомства. Вона полягає в тому, що суми доходів у вигляді вартості безоплатно отриманого майна платник ЕНВД не повинен обкладати податками в рамках інших режимів. При цьому має виконуватися одна умова, а саме: безоплатно одержуване майно організації неодмінно слід використовувати тільки для здійснення діяльності, що підпадає під сплату ЕНВД. Даний висновок підтверджується листами Мінфіну від 23 березня 2007 року № 03-11-04/3/83 та від 1 грудня 2006 року № 03-11-04/3/520, а також постановою ФАС Північно-Західного округу від 18 листопада 2004 № А66-2787-04.

Якщо ж отримане майно буде використовуватися для інших, не оподатковуваних «поставлений» податком видів діяльності (або і там і там одночасно), то з доходів від його отримання слід сплатити податок на прибуток.

Немає сумнівів, що для компаній найбільш приваблива друга точка зору представників фінансового відомства. Якраз через наявність двох суперечливих позицій Мінфіну фірми, що керуються найбільш вигідними для себе роз'ясненнями, швидше за все, змушені будуть відстоювати свою точку зору в суді. Чи готові ви до такого розвитку подій або вважатимете за краще перерахувати до бюджету з суми отриманого позареалізаційного доходу «прибутковий» податок – вирішуйте самі.

Індивідуальним підприємцям пощастило більше

Що стосується індивідуальних підприємців, які застосовують ЕНВД, то їм у даному випадку пощастило набагато більше. Позиція фінансистів у відношенні них набагато більш визначена.

Зокрема, у листі Мінфіну від 28 січня 2009 року № 03-11-09/22 експерти в черговий раз звернули увагу платників податків на той факт, що комерсанти, перекладені на сплату ЕНВД, з сум доходів у вигляді безоплатно отриманих майнових прав ПДФО сплачувати не повинні. Фінансисти вважають, що оскільки сплата бізнесменом «вмененного» податку передбачає заміну сплати податку на доходи фізичних осіб, то перераховувати останній із сум економічної вигоди не потрібно.

Раніше представники Мінфіну також висловлювали аналогічну думку, в тому числі і у вже згаданому листі від 15 серпня 2007 року № 03-11-04/3/324.