Чому з доходу від реалізації іноземної валюти не платять ПДФО

У 2009 році багато громадян отримали дохід від продажу валюти за більш високим курсом в порівнянні з тим, за яким вони раніше придбали її. Відповідно, при підготовці річної декларації виникає питання: чи слід обкладати ПДФО отриманий дохід? Побоювання платників податків цілком зрозумілі, оскільки офіційні роз'яснення чиновників про те, що податку в цій ситуації не виникає, відсутні Аргументи на користь сплати податку, до яких можуть вдатися податківці, такі. Згідно з пунктом 1 статті 210 НК РФ, при визначенні бази з ПДФО враховуються всі доходи платника податку, отримані ним у грошовій і натуральній формах. При цьому доходом визнається економічна вигода, яку можна оцінити (ст. 41 НК РФ). Виняток становлять лише ті, які прямо перераховані в статті 217 НК РФ «Доходи, які не підлягають оподаткуванню». Випадки продажу валюти там не згадані.

Ads

Чиновники можуть заявити, що іноземна валюта визнається майном (п. 2 ст. 38 НК РФ, ст. 128 ГК РФ). Отже, з позитивної різниці, отриманої від продажу валюти, повинен бути обчислений ПДФО. При цьому платник податків може отримати майновий вирахування, що не перевищує 250 000 рублів на рік за всіма операціями реалізації іншого майна (подп. 1 п. 1 ст. 220 НК РФ).

Але є доводи і проти сплати податку. Операції, пов'язані з обігом іноземної валюти, реалізацією не визнаються згідно з підпунктом 1 пункту 3 статті 39 НК РФ. Значить, як дохід від продажу ці суми не можуть збільшити оподатковувану базу з ПДФО.

Не можна визнати спірні суми і курсовими різницями. І на цій підставі включити їх в інші доходи, що обкладаються ПДФО згідно з підпунктом 10 пункту 1 статті 208 НК РФ як «інші доходи». Адже курсовою різницею визнається відхилення фактичного курсу продажу від офіційного курсу ЦБ РФ, встановленого на дату продажу. У нас же ситуація інша – різниця утворюється між курсами на різні дати. Та й в будь-якому випадку з курсової різниці, навіть на думку Мінфіну Росії, ПДФО не стягується (лист від 02.03.09 № 03-04-06-01/44).

На наш погляд, друга точка зору виглядає більш аргументованою, тому ПДФО не повинен стягуватися. Крім того, навіть у випадку великої зацікавленості інспекторам буде важко отримати інформацію про такі доходи фізособи. Банки, через які проходили операції, не зобов'язані повідомляти про них до податкових органів. Тим більше що громадянин міг купити валюту в одному обміннику, а продати його в іншому. У підсумку розмір податкової бази розрахувати буде нереально.

Category: Налог  Tags: ,