Чи обкладаються послуги зв'язку при реалізації їх некомерційним організаціям

Організація надає послуги зв'язку (інтернет, телефонію). Клієнт організації – некомерційна організація, що здійснює освітню діяльність, має пільгу з ПДВ відповідно до пп. 14 п. 2 ст.149 НК РФ (Податковий кодекс РФ) і пільгу з податку на прибуток, встановлену ст. 15 Закону Московської області "Про пільгове оподаткування в Московській області". Некомерційна організація вимагає розраховувати надаються послуги без ПДВ. Чи правомірні її вимоги? Відповідно до положень п. 1 ст. 143 НК РФ (Податковий кодекс РФ) та пп. 1 п. 1 ст. 146 НК РФ (Податковий кодекс РФ) платниками ПДВ є організації, які здійснюють реалізацію товарів (робіт, послуг) на території РФ. Виняток становлять операції, неоподатковувані ПДВ на підставі ст. 149 НК РФ (Податковий кодекс РФ), а так само здійснюються в рамках спеціальних податкових режимів.

Ads

Діяльність з надання послуг зв'язку не поіменована в переліку операцій, які звільнені від оподаткування в силу ст. 149 НК РФ (Податковий кодекс РФ). Відповідно, Ваша організація є платником ПДВ.

Положення п. 1, 3 ст. 168 НК РФ (Податковий кодекс РФ) передбачають, що при реалізації товарів (робіт, послуг) платник податків додатково до ціни (тарифу) реалізованих товарів (робіт, послуг), зобов'язаний пред'явити до ОПЛАТІ покупцеві цих товарів (робіт, послуг) відповідну СУМУ податку шляхом виставлення рахунку-фактури (не пізніше п'яти календарних днів, рахуючи від дня відвантаження товару (виконання робіт, надання послуг).

Тобто платник ПДВ (у даному випадку – організація, що надає послуги зв'язку) додатково до ціни товару (роботи, послуги) пред'являє суму податку ВСІМ КЛІЄНТАМ незалежно від їх системи оподаткування.

Підпунктом 14 п. 2 ст. 149 НК РФ (Податковий кодекс РФ) передбачено, що не підлягають оподаткуванню послуги в сфері освіти з проведення некомерційними освітніми організаціями навчально-виробничого (за напрямками основної та додаткової освіти, зазначеним в ліцензії) чи виховного процесу, за винятком консультаційних послуг, а також послуг по здачі в оренду приміщень.

Це означає, що при наданні такого роду послуг некомерційна організація ПДВ з реалізації не нараховує і в бюджет його не сплачує. При цьому такі організації не беруть до відрахування суми ПДВ, пред'явлені їм постачальниками.

Стосовно товарів (робіт, послуг), що здобувається для здійснення операцій, що не підлягають оподаткуванню, суми ПДВ до податкових відрахування не включаються і повинні враховуватися в ціні придбання таких товарів (робіт, послуг) (п. 2 ст. 171 НК РФ, пп. 1 п. 2 ст. 170 НК РФ (Податковий кодекс РФ)).

ВИСНОВОК:

Незважаючи на те, що некомерційна організація звільнена від сплати ПДВ, послуги, які надає Ваша організація, обкладаються ПДВ і, відповідно, податок повинен бути виділений Вами в документах. Покупець оплачувати ці послуги повинен також з ПДВ. При цьому вхідний ПДВ враховується покупцем в ціні придбання послуг.

Відповідь підготував:

Експерт служби Правового консалтингу ГАРАНТ

член Палати податкових консультантів Степова Яна

Відповідь перевірив:

Рецензент служби Правового консалтингу ГАРАНТ

професійний бухгалтер Волкова Юлія

Москва