Чи можна втратити право на ССО при придбанні майна вартістю понад 100 млн. рублів

Індивідуальний підприємець застосовує УСН (доходи – витрати). Якщо індивідуальний підприємець набуває для підприємницької діяльності майно вартістю більше 100 млн. руб., Чи втрачає він право на застосування УСН? Відповідно до положень пп. 16 п. 3 ст. 346.12 НК РФ (Податковий кодекс РФ) не має права застосовувати спрощену систему оподаткування організації, у яких залишкова вартість основних засобів і нематеріальних активів, що визначається відповідно до законодавства Російської Федерації про бухгалтерський облік, перевищує 100 млн. рублів. Для цілей цього підпункту враховуються основні кошти і нематеріальні активи, які підлягають амортизації і визнаються амортизируемим майном відповідно до глави 25 НК РФ (Податковий кодекс РФ).

Ads

Тому, індивідуальний підприємець (ІП), який придбав для підприємницької діяльності основний засіб вартістю понад 100 млн. рублів, що визнається амортизируемим майном, не має права залишатися на спрощеній системі оподаткування. Відповідно до п. 4 ст. 346.13 НК РФ (Податковий кодекс РФ) якщо протягом звітного (податкового) періоду допущено невідповідність вимогам, встановленим, зокрема, п. 3 ст. 346.12 НК РФ (Податковий кодекс РФ), такий платник податків вважається таким, що втратив право на застосування спрощеної системи оподаткування З ПОЧАТКУ ТОГО КВАРТАЛУ, в якому допущено невідповідність зазначеним вимогам.

При цьому суми податків, що підлягають сплаті при використанні іншого режиму оподаткування, обчислюються і сплачуються в порядку, передбаченому законодавством РФ про податки і збори для новостворених організацій або знову зареєстрованих індивідуальних підприємців. Зазначені в цьому абзаці платники податків не сплачують пені і штрафи за невчасну сплату щомісячних платежів протягом того кварталу, в якому ці платники податків перейшли на інший режим оподаткування.

Таким чином, IP з першого числа кварталу, в якому було придбано основний засіб вартістю понад 100 млн. рублів, починає застосовувати загальну систему оподаткування, що для ІП означає сплату податку на доходи фізичних осіб відповідно до положень глави 23 НК РФ (Податковий кодекс РФ ), а також ПДВ, ЄСП, податку на майно фізичних осіб (щодо майна, використовуваного для підприємницької діяльності).

Отже, враховувати витрати по знову придбаному основному засобу ІП повинен вже Відповідно до нового режиму оподаткування.

В даний час діє Порядок обліку доходів і витрат і господарських операцій для ІП, затверджений наказом Мінфіну Росії і МНС РФ N 86н/БГ-3-04/430 від 13.08.2002 (далі – Порядок). Даний нормативний акт розроблений відповідно до п. 2 ст. 54 НК РФ (Податковий кодекс РФ) і використовуються для обчислення податкової бази по податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до ст. 221, ст. 227 НК РФ (Податковий кодекс РФ) ІП при обчисленні податкової бази з ПДФО мають право на отримання професійних податкових відрахувань у сумі фактично вироблених ними і документально підтверджених витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів. Відповідно до абзацу 2 п. 1 ст. 221 НК РФ (Податковий кодекс РФ) порядок визначення таких витрат аналогічний порядку визначення витрат для цілей оподаткування, встановленому главою 25 НК РФ (Податковий кодекс РФ) "Податок на прибуток організацій".

Відповідно до пп. 4 п. 15 Порядку одним з видів витрат ІП, що враховуються при визначенні податкової бази по ПДФО, є амортизація основних засобів, які використовуються ним для здійснення підприємницької діяльності. Методи і порядок розрахунку сум амортизації встановлені НК РФ (Податковий кодекс РФ) і главою X Порядку.

Згідно з п. 40 Порядку амортизація по об'єктах амортизується майна, безпосередньо використовується для здійснення підприємницької діяльності, нараховується лінійним методом. Розрахунок амортизації такого майна проводиться у розділах II і IV Книги обліку. Сума амортизації визначається індивідуальним підприємцем щомісяця окремо по кожному об'єкту, що амортизується.

Нарахування амортизації по об'єкту амортизується майна починається з 1-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому цей об'єкт був введений в експлуатацію (п. 41 Порядку).

ВИСНОВОК:

ІП з першого числа кварталу, в якому було придбано основний засіб вартістю понад 100 млн. рублів, зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування. При цьому витрати з придбання основного засобу можливо врахувати при визначенні податкової бази по НДФЛ шляхом нарахування амортизації.