Чи можна витрати на алкоголь визнати витратами, що зменшують оподатковуваний прибуток?

У Листі УМНС по м. Санкт Петербургу від 7 березня 2003 р. № 02-05/4803 вказується, що витрати на алкогольну продукцію при проведенні офіційного прийому представників інших організацій, що беруть участь в переговорах з метою встановлення та (або) підтримки взаємного співробітництва, не відносяться до представницьких витрат, оскільки вони не передбачені вичерпним переліком витрат на представницькі цілі згідно з п. 2 ст. 264 НК РФ. Наскільки правомірна така позиція, розглядали в …

Ads

У Листі УМНС по м. Санкт Петербургу від 7 березня 2003 р. № 02-05/4803 вказується, що витрати на алкогольну продукцію при проведенні офіційного прийому представників інших організацій, що беруть участь в переговорах з метою встановлення та (або) підтримки взаємного співробітництва, не відносяться до представницьких витрат, оскільки вони не передбачені вичерпним переліком витрат на представницькі цілі згідно з п. 2 ст. 264 НК РФ. Наскільки правомірна така позиція, розглядали в Постанові ФАС Північно-Західного округу від 31 травня 2004 року № А56-34683/03:

"Як видно з матеріалів справи, Інспекцією проведено виїзну податкова перевірка дотримання Товариством законодавства про податки і збори за період з 01.01.2000 по 31.12.2002. У ході перевірки виявлено ряд порушень, відображених в акті від 22.08.2003 N 45. За результатами перевірки податковий орган прийняв рішення від 25.09.2003 N 13-33/384 про притягнення Товариства до податкової відповідальності, передбаченої пунктом 1 статті 122 Податкового кодексу Російської Федерації (далі – НК РФ), донарахування податку на прибуток за 2001 і 2002 роки і пенею.

У ході перевірки встановлено, що заявник включив до собівартості продукції (робіт, послуг) в якості представницьких витрат вартість алкогольних напоїв, придбаних у ресторані "Шаровня на Аптекарському" під час вечері 26.04.2001, організованого для учасників загальних річних зборів акціонерів Товариства. У результаті цього заявником занижено оподатковуваний прибуток для обчислення податку на прибуток у 2001 році.

Згідно зі статтею 2 Закону Російської Федерації "Про податок на прибуток підприємств і організацій" (далі – Закон про податок на прибуток), що діяв у 2001 році, об'єктом оподаткування є валовий прибуток підприємства, зменшена (збільшена) відповідно до положень, передбачених зазначеною статтею. Валовий прибуток являє собою суму прибутку (збитку) від реалізації продукції (робіт, послуг), основних фондів (включаючи земельні ділянки), іншого майна підприємства, доходів від позареалізаційних операцій, зменшених на суму витрат по цих операціях. Прибуток (збиток) від реалізації продукції (робіт, послуг) визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції (робіт, послуг) без податку на додану вартість і акцизів і витратами на виробництво і реалізацію, що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг).

Склад витрат, що включаються до собівартості надаваних кредитними організаціями послуг, встановлений Положенням про особливості визначення бази оподаткування для сплати податку на прибуток банками і іншими кредитними установами, затвердженим постановою Уряду Російської Федерації від 16.05.94 N 490.

Згідно з пунктом 36 цього Положення до витрат, включених у собівартість надаваних кредитними організаціями послуг, і іншим видатках, що враховуються при розрахунку бази оподаткування для сплати податку на прибуток, відносяться витрати у відповідності з кошторисами, затверджуваними щорічно правлінням (радою) банку, у межах встановлених у відповідно до законодавства і нормативів: представницькі витрати, включаючи витрати з проведення зборів акціонерів (пайовиків), засідань правління (ради) банку, ревізійної комісії банку, за наявності підтверджуючих документів.

Такі нормативи встановлені наказом Міністерства фінансів Російської Федерації від 15.03.2000 N 26н "Про норми і нормативи на представницькі витрати, що регулюють розмір віднесення цих витрат на собівартість продукції (робіт, послуг) для цілей оподаткування, та порядок їх застосування".

Згідно з пунктом 2 спільного наказу Міністерства фінансів Російської Федерації, Міністерства з податків та зборів Російської Федерації, Банку Росії від 19.12.2000 "Про норми і нормативи на представницькі витрати, витрати на рекламу і підготовку та перепідготовку кадрів на договірній основі з навчальними закладами, що регулюють розмір віднесення цих витрат на собівартість надаваних банками та іншими кредитними організаціями послуг "кредитним організаціям при визначенні норм і нормативів на представницькі витрати, витрати на рекламу і підготовку та перепідготовку кадрів на договірній основі з навчальними закладами, що регулюють розмір віднесення цих витрат на собівартість надаваних банками послуг для цілей оподаткування та порядку їх застосування, рекомендовано керуватися Нормами і нормативами на представницькі витрати, витрати на рекламу і підготовку та перепідготовку кадрів на договірній основі з навчальними закладами, що регулюють розмір віднесення цих витрат на собівартість продукції (робіт, послуг) для цілей оподаткування, затвердженими Наказом Міністерства фінансів Російської Федерації від 15.03.2000 N 26н (далі – Наказ N 26н).

Згідно з пунктом 1 Наказу N 26н включення представницьких витрат до собівартості продукції (робіт, послуг) дозволяється тільки при наявності первинних облікових документів, в яких повинні бути зазначені дата і місце проведення ділової зустрічі (прийому), запрошені особи, учасники з боку організації, конкретне призначення витрат і величина витрат.

Суд, оцінивши наявні в матеріалах справи документи, прийшов до висновку про те, що Товариство обгрунтовано віднесло зазначені витрати до представницьких витрат і правомірно включило їх до собівартості продукції (робіт, послуг).

У ході перевірки також встановлено, що Товариство занизило податкову базу для обчислення податку на прибуток у зв'язку з тим, що віднесло на представницькі витрати витрати на придбання алкогольних напоїв при проведенні бенкету 28.05.2002 в ресторані "Стара Митниця". На думку Інспекції, зазначені витрати не відносяться до представницьких витрат, оскільки вони не передбачені вичерпним переліком витрат, утримується в пункті 2 статті 264 НК РФ.

Відповідно до підпункту 22 пункту 1 статті 264 НК РФ до інших витрат, пов'язаних з виробництвом та реалізацією, відносяться представницькі витрати, пов'язані з офіційним прийомом та обслуговуванням представників інших організацій, що беруть участь в переговорах з метою встановлення та підтримання співпраці, в порядку, передбаченому пунктом 2 цієї статті.

Згідно з пунктом 2 статті 264 НК РФ до представницьких витрат відносяться витрати платника податку на офіційний прийом і (або) обслуговування представників інших організацій, що беруть участь в переговорах з метою встановлення та (або) підтримки взаємного співробітництва, а також учасників, які прибули на засідання ради директорів (правління) чи іншого керівного органу платника податків, незалежно від місця проведення зазначених заходів. До представницьких витрат відносяться витрати на проведення офіційного прийому (сніданку, обіду чи іншого аналогічного заходу) для зазначених осіб, а також офіційних осіб організації-платника податків, що беруть участь в переговорах, транспортне забезпечення доставки цих осіб до місця проведення представницького заходу і (або) засідання керівного органу і назад, буфетне обслуговування під час переговорів, оплата послуг перекладачів, які не перебувають у штаті платника податків, щодо забезпечення перекладу під час проведення представницьких заходів.

Як випливає з наведених норм, до складу представницьких витрат можуть включатися витрати, які здійснюються платником податку при проведенні зазначених у підпункті "і" пункту 2 Положення про склад витрат по виробництву і реалізації продукції (робіт, послуг), що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг), та про порядок формування фінансових результатів, що враховуються при оподаткуванні прибутку, затвердженого постановою Уряду Російської Федерації від 05.08.92 N 552 (далі – Положення про склад витрат), і в статті 264 НК РФ заходів. Законодавець, визначаючи в підпункті "і" пункту 2 Положення про склад витрат і в пункті 2 статті 264 НК РФ витрати платника податку, які відносяться до представницьких, не дає переліку таких витрат. При цьому в названих нормах не деталізується перелік витрат, які відносяться до представницьких витрат. Крім того, немає в них вказівки і на те, що до представницьких витрат не відноситься вартість продуктів харчування або напоїв. Отже, ні підпункт "і" пункту 2 Положення про склад витрат, ні пункт 2 статті 264 НК РФ не визначають перелік продуктів і напоїв, які не можуть включатися до складу представницьких витрат.

У даному випадку Інспекція не оспорює, що платником податків оплачена алкогольна продукція, придбана під час вечері 26.01.2001, під час банкету 28.05.2002, і при цьому не перевищено встановлений норматив представницьких витрат, що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг) Товариства і в складу інших витрат. Не заперечується податковим органом і зв'язок витрат з проведенням Товариством річних зборів акціонерів, що підтверджується матеріалами справи (листи справи 27 і 28).

За таких обставин суд зробив правильний висновок про те, що платником податків обгрунтовано включені до собівартості послуг в 2001 році представницькі витрати, а в 2002 році до складу інших витрат – витрати на придбання алкогольної продукції під час проведення річних зборів акціонерів Товариства. "

Висновки:

Таким чином, витрати на придбання алкогольної продукції можуть бути віднесені до складу представницьких витрат.

Слід зазначити, що до представницьких витрат відносяться витрати на проведення офіційного прийому (сніданку, обіду чи іншого аналогічного заходу), тобто витрати, пов'язані з прийомом їжі. Харчові продукти – продукти в натуральному або переробленому вигляді, що вживаються людиною в їжу (у тому числі продукти дитячого харчування, продукти дієтичного харчування), бутильована питна вода, алкогольна продукція (в тому числі пиво), безалкогольні напої, жувальна гумка, а також продовольча сировина, харчові добавки і біологічно активні добавки (стаття 1 Федерального Закону від 2 січня 2000 року № 29-ФЗ "Про якість та безпеку харчових продуктів").

НК РФ не обмежує склад представницьких витрат суворо певним переліком харчових продуктів, таким чином до представницьких витрат, на наш погляд, відносяться всі харчові продукти.

Позиція податкових органів в даному випадку не базується на нормах НК РФ.